Inteligentna armatura, która oszczędzi wodę

Inteligentna armatura, która oszczędzi wodę

Inteligentna armatura, która oszczędzi wodę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.06.2012 16:46

Chcesz uruchomić ekspres do kawy lub zmywarkę na odległość? Nie musisz wcale odbywać podróży w czasie. Już teraz poprzez sieć i telefon komórkowy można w łatwy sposób zarządzać zużyciem energii w domu, nadzorować okolicę mieszkania lub sterować oświetleniem na odległość. Do tego dochodzi teraz także 'inteligentna armatura'.

Obecnie inteligentne budynki przestają być fanaberią i domeną miłośników zaawansowanych technologii. Stają się standardem w nowoczesnym budownictwie, wprowadzanym także przez deweloperów chcących podążać za trendami. Domy wyposażone w zintegrowany system zarządzania przestają być luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych. Stają się udogodnieniem dostępnym dla wszystkich.

Centralny system zarządzania budynkiem daje możliwość sterowania, także zdalnego, niemal wszystkimi urządzeniami w domu. Możemy np. ustawić włączanie światła o określonej godzinie, o której zwykle wstajemy. Latem natomiast możemy zgrać z budzikiem otwieranie się rolet, tak by budziły nas promienie słoneczne. W upalny dzień możemy także zdalnie, poprzez sieć www, uruchomić funkcję podlewania ogrodu, za pomocą telefonu komórkowego czy komputera.

Elektronika rządzi łazienką
Inteligentny dom jest naszym sprzymierzeńcem w codzienności. Zapewnia użytkownikom podniesienie komfortu, zwiększenie bezpieczeństwa oraz ograniczenie zużycia mediów. W przypadku budynków „inteligentny”. oznacza przyjazny użytkownikowi oraz ekologiczny. Firma Oras uważa, że do standardu inteligentnego budownictwa dołącza także nowoczesna armatura elektroniczna. Zapewnia, że za kilka lat bezdotykowe krany sterowane fotokomórką będą standardem w wielu polskich domach.

Coraz chętniej sięgamy po nowinki technologiczne, by ułatwić sobie życie. Armatura elektroniczna zużywają o połowę mniej wody, niż powszechnie używane dziś baterie jednouchwytowe. Dlaczego? Bo działają tylko wówczas, gdy przysuniemy dłonie do kranu. Fotokomórka uruchamia więc wodę tylko wtedy, gdy jest nam naprawdę potrzebna. Nie musimy już pamiętać o zakręcaniu dopływu w czasie mycia zębów, golenia lub podczas prac w kuchni.

Niewidzialny asystent
Inteligentna armatura to jednak nie tylko krany umywalkowe. Bateria Oras Eterna komunikuje kolorowym światłem ile powinien trwać ekologiczny prysznic. Mechanizm EcoLed, zieloną diodą pokazuje, że jest się eko, czerwona lampka to sygnał, że czas kończyć kąpiel, bo zużyliśmy za dużo wody. Posiada też funkcję automatycznego napełniania wanny, bez ryzyka przelania się wody. Użytkownik samodzielnie programuje mechanizm napełniania wody do poziomu jaki preferuje. Przy kolejnych użyciach bateria już sama wie, kiedy ma zamknąć strumień automatycznie. Bateria Oras Electra to wydatek w wysokości 1 650 zł.

Podobne rozwiązania znajdziemy też wśród kuchennych modeli Oras, np. linię Ventura – kran z dwoma wylewkami. Z czego jedna, sterowana elektronicznie, pozwala na szybkie opłukanie ubrudzonych np. mąką dłoni, bez konieczności dotykania kranu. Najtańszy model baterii sterowanej fotokomórką - Oras Vienda - można kupić za 799 zł

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)