Intel też ma 14 nm procesory mobilne

Intel też ma 14 nm procesory mobilne

Intel też ma 14 nm procesory mobilne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.03.2015 08:51, aktualizacja: 04.03.2015 11:43

W czasie trwających targów Mobile World Congress Intel zaprezentował nowe procesory mobilne, w tym dwa wyprodukowane w procesie technologicznym 14 nm i moduł LTE wspierający pobieranie z szybkością do 450 Mb/s.

Tak jak pisaliśmy wcześniej, Intel zmienił nazewnictwo swoich procesorów Atom, zastępując czterocyfrowe oznaczenia krótszymi: x3, x5 i x7. Intel Atom x3 (znany wcześniej pod nazwą kodową "SoFIA") to zintegrowana platforma komunikacyjna Intela dla budżetowych tabletów, phabletów i smartfonów. Łącząc 64-bitowe wielordzeniowe procesory Intel Atom z modułami łączności 3G lub 4G LTE, układ SoC dostarcza procesor aplikacji, procesor czujnika obrazu, grafikę, dźwięk, komponenty łączności i zarządzania energią - wszystko to w jednym chipsecie. Integracja ta pozwala producentom urządzeń na dostarczenie w pełni funkcjonalnych tabletów, phabletów i smartfonów z szybko rozwijającego się segmentu urządzeń budżetowych.

Intel Atom x5 i x7 (nazwa kodowa "Cherry Trail") to z kolei pierwsze układy Intela SoC wyprodukowane w procesie technologicznym 14 nm. Producent widzi ich zastosowanie w tabletach nowej generacji oraz urządzeniach 2w1 z małym ekranem. Oferują one wsparcie dla 64-bitowych systemów Windows i Android, grafiki Intela 8. generacji i łączność LTE Advanced. Intel Atom x5 i x7 zasilą urządzenia ze średniej i wyższej półki cenowej. Procesory te są również "bezkonfliktowe", co oznacza, że do ich produkcji nie użyto minerałów (cyny, tantalu, wolframu i / lub złota), których wydobycie przyczynia się do finansowania łamania praw człowieka w Demokratycznej Republice Konga.

Intel zaprezentował także pięciotrybowy modem trzeciej generacji LTE Advanced Category 10. Intel XMM 7360 obsługuje agregację kilku pasm częstotliwości, oferując pobieranie danych z prędkością do 450 Mb/s. Jego kompaktowe wymiary i wysoka wydajność pozwalają montować Modem Intel XMM 7360 w szerokiej gamie urządzeń, od smartfonów i phabletów po tablety i PC. Podczas MWC Intel pokazał także koncepcję "pre-5G", która łączy technologię LTE z 802.11ad, w celu dostarczania prędkości większych niż 1 Gb/s.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)