Intel Moblin 2 - pierwsza alpha systemu dla netbooków

Intel Moblin 2 - pierwsza alpha systemu dla netbooków

Intel Moblin 2 - pierwsza alpha systemu dla netbooków
29.01.2009 12:30, aktualizacja: 29.01.2009 13:46

Intel poinformował o zakończeniu prac nad alphą drugiej wersji systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych, opracowywanego z udziałem środowiska Open Source - Moblin. Nowa wersja zaprojektowana została z myślą o netbookach wyposażonych w procesory Intel Atom.

Moblin jest platformą bazującą na Linuksie. Po raz pierwszy mogliśmy o nim usłyszeć dwa i pół roku temu, kiedy to Intel, wraz ze społecznością skupioną wokół inicjatywy wolnego oprogramowania, rozpoczął prace na pierwszą wersją systemu. Teraz w ręce użytkowników oddano pierwszą alphę Moblina 2.

Obraz
© (fot. IDG)

Pierwsza alpha pozwoli, jak zapewnia Intel, szybko uzyskać opinie od użytkowników na temat nowości proponowanych przez twórców. Stąd też Moblin 2 alpha został udostępniony publicznie. System opiera się na jądrze oznaczonym numerem 2.6.29-rc2 i wprowadza kilka ciekawych nowości. Funkcja Fastboot diametralnie przyspiesza proces ładowania się systemu operacyjnego, trwa to zaledwie kilkanaście sekund, a nowy menadżer połączeń ConnMan poprawia możliwości komunikacyjne. Kolejną nowością jest odświeżony Moblin Image Creator (MIC2) oraz nowe narzędzia instalacyjne. Zaimplementowano także Xserver 1.6 (ze wsparciem DRI2). Natomiast podstawowe komponenty Moblina wzbogacono o Cluttera i inne narzędzia deweloperskie.

Wersję alpha Moblina 2, wraz z dokumentacją, pobrać można na oficjalnej witrynie projektu.

Więcej informacji: oficjalna witryna projektu Moblin - http://moblin.org ( w j. ang. )

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)