Intel Atom w technologii 32 nm - za dwa lata

Intel Atom w technologii 32 nm - za dwa lata
Źródło zdjęć: © Intel

08.12.2008 14:31, aktual.: 08.12.2008 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Spółka UBS Security w swoim raporcie "Intel Atom: Netbook, Opportunity or Threat?" uchyliła rąbka tajemnicy odnośnie planów procesorowych Intela na najbliższe lata. Wiadomo dzięki temu, że następca układu Atom, wykonany w nowym procesie produkcyjnym, ujrzy światło dzienne w 2010 r.

Obecnie wykorzystywane w netbookach procesory Atom produkowane są w technologii 45 nm. Wiadomo też, że w 2009 r. zostanie zaprezentowana platforma Lincroft SOC (System-on-a-chip), która integruje w sobie procesor 45 nm, kontroler pamięci oraz grafiki - rozwiązanie. CPU o nazwie kodowej Pineview ma zawierać pewne nowinki zastosowane w układach Core i7, m.in. zintegrowany kontroler pamięci i rdzeń graficzny.

Tymczasem - zgodnie z informacjami UBS Security - do 2010 r. ma nastąpić przejście Atomów na proces 32 nm. Będziemy wtedy świadkami premiery układów o nazwie kodowej Medfield. Procesory te mają zawierać intelowskie układy graficzne, dopasowane do konkretnego urządzenia, w którym zostanie zastosowany procesor. Inną nowością charakteryzującą zapowiadane procesory ma być ich integracja z chipsetem zawierającym kontrolery pamięci i multimediów. Medfieldy mają być także dostępne w postaci dwurdzeniowej.

W raporcie opublikowanym przez USB Securities mowa jest również m.in. o spodziewanej ewolucji netbooków. Komputery te, z prostych maszyn służących podstawowym czynnościom, takim jak edycja dokumentów i przeglądanie stron WWW, mają stać się platformami do odtwarzania multimediów, w tym wideo w wysokiej rozdzielczości. Przyszłe netbooki mają również charakteryzować się poprawioną wydajnością akumulatorów, obsługą nowoczesnych technologii komunikacyjnych (takich jak WiMAX, 3G/HSPA czy LTE), obecnością dotykowych wyświetlaczy oraz modułów nawigacji GPS.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)