IFA 2015: Wracają gramofony Technics!

IFA 2015: Wracają gramofony Technics!

08.09.2015 10:59, aktual.: 08.09.2015 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas targów IFA 2015 w Berlinie, Panasonic, jako właściciel marki Technics, świętował 50-tą rocznicę swojej prestiżowej marki audio. Nie zabrakło nowych produktów, ale także wspaniałej zapowiedzi - niedługo na rynek powrócą kultowe dla wielu osób gramofony Technicsa.

Główne miejsce na stoisku zajmował nowy zestaw Ottava. Jego nazwa wzięła się od włoskiego słowa oznaczającego oktawę, a nie od kanadyjskiego miasta - o co pytało wielu zwiedzających berlińskie targi. Ottava to kompaktowy system audio klasy premium. Ten zestaw, ze względu na swoje możliwości i cenę, nie będzie raczej dostępny dla przeciętego Kowalskiego –. ta powinna wynosić około 11.500 zł. Cały zestaw składa się z jednostki centralnej oraz dwóch głośników o ciekawej konstrukcji. W ich górnej części zamontowano trzy twittery, które emitują dźwięk w zakresie 270 stopni. Obok tego, zamontowano dla głośniki niskotonowe – jeden skierowany do góry, a drugi do dołu konstrukcji – które rozdzielone są spiralnie ukształtowanym portem akustycznym. Taka budowa sprawia, że inżynierom Technicsa udało się wyciągnąć naprawdę głęboki i mocny bas, mimo niewielkiej, kompaktowej obudowy. Poprawia ona również rozchodzenie się dźwięku w pomieszczeniu, bez konieczności stosowania cyfrowych efektów Surround.

Obraz
© (fot. WP)

Od strony technicznej w zestawie zastosowano technologię JENO (Jitter Elimination Noise-shaping Optimisation) odpowiedzialną za eliminację cyfrowych zniekształceń dźwięku, LAPC (Local Adaptive Phase Calibration) adaptacyjną kalibrację fazy, czy też generator zegarowy zasilany z baterii, a nie z sieci elektrycznej.

Mając możliwość posłuchania jak gra najmniejszy zestaw Technicsa byliśmy pod sporym wrażeniem. Zestaw przepięknie reprodukował dźwięk, a wyraźny i mocny bas nie dominował nad resztą pasma. Równie dobrze głośniki radziły sobie z muzyką gitarową i fortepianową, jak z muzyką rockową, czy koncertem jazzowym. Miłośnicy dźwięku najwyższej jakości z pewnością będą zadowoleni.

Prawdziwą atrakcją stoiska Technicsa był jednak prototyp nowego gramofonu. Prototyp to za duże słowo, bo na targach pochwalono się dopiero nowym silnikiem i zespołem napędowym. Padało mnóstwo pytań o to, kiedy finalnie sprzęt będzie dostępny na rynku. Dyrektor Technicsa –. Michiko Ogawa – podczas uroczystego wieczoru świętującego pięćdziesięciolecie marki ucięła wszystkie spekulacje. Mamy wyraźną i jasną deklarację, że już w przyszłym roku gramofony trafią na rynek. Ogawa podkreśliła także wyraźnie, że nowe urządzenie będzie najlepszym, jakie do tej pory wyprodukował Technics, zgodnie z nową filozofią firmy, która brzmi „Rediscover Music”. Niestety nie zdradzono żadnych szczegółów technicznych. Wiemy tylko, że silnik napędzający gramofon to konstrukcja Direct Drive, gdzie silnik jest połączony bezpośrednio z talerzem beż żadnych przekładni i pasków.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)