IBM prezentuje 15 razy lepsze baterie

IBM prezentuje 15 razy lepsze baterie
Źródło zdjęć: © chip.pl

23.04.2012 11:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lżejsze, oddychające, bardziej pojemne i stworzone po to, aby działać w samochodach elektrycznych.

Projekt Battery 500 wystartował już w 2009 roku z inicjatywy firmy IBM. W jego założeniach było skonstruowanie baterii zdolnej do zasilenia samochodu elektrycznego na odległość do 500 mil (ponad 800 km).

Wygląda na to, że praca się opłaciła, bowiem producent zademonstrował baterię litowo-powietrzną, lekką, o ultra wysokiej gęstości. W baterii stworzonej przez IBM tlen reaguje z litem tworząc nadtlenek litu i energię elektryczną, co dokładnie widać na grafice ilustrującej. Gdy akumulator jest ładowany, proces jest odwrócony i wytwarza się tlen. Producent określa to mianem oddychającej baterii.

IBM tłumaczy, że baterie produkowane w obecnej technologii po prostu nie mogą konkurować z benzyną. Właśnie dlatego samochody elektryczne nie potrafią pokonywać dystansów dłuższych niż 10. mil. Dzięki projektowi Battery 500 ogniwa litowo-jonowe mogą zostać wyparte przez przedstawione rozwiązanie, bowiem zapewnia ono te same osiągi przy 1/10 wielkości i wagi.

Warto zaznaczyć, że baterie litowo-powietrzne nie są nowym pomysłem. Koncepcja została podjęta już w roku 1970. ale ówczesne możliwości technologiczne były niewystarczające, aby zrealizować projekt.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Nie nadążamy z produkcją smartfonu Lumia 900"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także