Hyperloop popędził z prędkością 320 km/h

Hyperloop popędził z prędkością 320 km/h

Hyperloop popędził z prędkością 320 km/h
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | JumpStartFund
Bolesław Breczko
28.08.2017 16:24

W Kalifornii odbył się drugi etap konkursu Hyperloop Pod Competition. Na torze testowym o długości 1,2 km zespoły konstruktorów sprawdzały jak szybko może pojechać ich kapsuła. Najszybsi okazali się Niemcy. Ich bolid pojechał 320 km/h.

Hyperloop to wizja Elona Muska na transport przyszłości. Wg niej za kilkanaście lat, w próżniowych tunelach, specjalne kapsuły, będą mknęły z prędkością dźwięku. Musk, rysując wizję Hyperloopa nie powiedział jednak jak wprowadzić projekt życie. Mimo to pomysł znalazł wielu entuzjastów. Powstały dwie firmy, które chcą wprowadzić pomysł w życie Hyperloop One oraz Hyperloop Transport Technologies. Elon Musk ogłosił natomiast konkurs na projekt kapsuły/pociągu, którym ludzie będą podróżować z prędkością dźwięku.

Konkurs Hyperloop Pod Competition podzielony był na dwa etapy. W pierwszym oceniany był projekt oraz właściwości jezdne. Natomiast w drugim głównym kryterium była maksymalna prędkość i hamowanie. W tym ostatnim tylko 3 zespoły miały możliwość sprawdzenia się na torze. Przez to nie udało się zakwalifikować polskiemu zespołowi z Politechniki Warszawskiej, Hyper Poland.Etap *wygrał zespół z Uniwerystetu w Monachium WARR Hyperloop. Ich pojazd, napędzany silnikiem o mocy 50 kW, osiągnął prędkość 324 km/h. *

Chociaż Hyperloop radzi sobie medialnie całkiem nieźle, to do superszybkich podróży z wizji Elona Muska jeszcze trochę brakuje. W planie trasy mają mieć po kilkaset kilometrów – tor, na którym odbyły się testy miał ledwo ponad kilometr długości. Kapsuły mają zabierać na pokład kilkadziesiąt osób - na razie testowane są modele o długości kilu metrów. W tunelach, w których będą mknąć pociągi ma panować próżnia. Na razie były problemy z utrzymaniem niskiego ciśnienia nawet w tunelu testowym. Już dziś pociągi rozwijają takie prędkości (no może nie w Polsce) na zwykłych torach, a rekord wynosi pond 600 km/h.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)