HSPA zdobywa rynek

HSPA zdobywa rynek

HSPA zdobywa rynek
11.10.2007 01:29, aktualizacja: 11.10.2007 17:19

HSPA to swoistego rodzaju połączenie standardów HSDPA i HSUPA. Prawdopodobnie w przyszłości wyprze obie te technologie. Zapewnia dużą prędkość transmisji danych w obie strony.

Jak wynika z danych GSM Assocation, operatorzy coraz chętniej wprowadzają technologię HSPA. Jest ona rozwinięciem sieci 3G i zapewnia dużą prędkość transmisji danych w obie strony.

HSPA (High Speed Packet Access, czyli szybka transmisja pakietowa) jest krokiem w rozwoju WCDMA (3G) i połączeniem technologii HSDPA (High Speed Downlink Packet Access, czyli szybka transmisja pakietowa do klienta) oraz HSUPA (High Speed Uplink Packet Access, czyli szybka transmisja pakietowa od klienta). Pozwala na znaczne podwyższenie prędkości transmisji danych, zmniejszenie opóźnienia oraz poprawę pojemność sieci. System HSDA pozwoli także na osiągniecie szybkości do 14,4 Mb/s w kierunku do abonenta oraz do 5,8 Mb/s w kierunku od abonenta do sieci.

Szybka transmisja pakietowa zaczyna podbijać rynki. W ciągu siedmiu miesięcy, operator KFT w Korei pozyskał 2 mln użytkowników HSPA. Telstra w Australii zdobyła miliona użytkowników urządzeń z HSPA w ciągu 10 miesięcy, a amerykański koncern AT&T ma ich już ponad 5 mln. Rosnącą popularność tej technologii, zapewnia również możliwość zastosowania jej jako medium do dostarczania szerokopasmowego internetu, co już teraz czyni np. skandynawski telekom TeliaSonera.

Z zebranych przez GSM Assocation danych wynika, że 210 operatorów w 85 państwach i terytoriach jest zaangażowanych w budowę sieci HSPA, a 128 sieci w 61 państwach już tę technologie komercyjnie udostępniło.

W Polsce operatorzy Orange, Plus i Era oficjalnie wprowadzili już HSDPA o prędkości 7,2 Mb/s, a prace nad uruchomieniem HSUPA trwają. Orange chce uruchomić HSUPA do końca roku w 17 największych miastach, Plus testuje w Gdyni HSUPA o prędkości do 1,9 Mb/s, natomiast Era testuje w Warszawie HSUPA 1,4 Mb/s.

Obecnie na rynku jest już ponad 130 różnych modeli telefonów komórkowych, 61 laptopów, 38 kart do transmisji i 25 modemów USB obsługujących technologię HSPA. Według prognoz w najbliższym okresie liczby te mają drastycznie wzrosnąć.

HSPA wciąż się rozwija. Następnym kokiem w rozwoju będzie pojawienie się tzw. HSPA Evolved. Nowością będzie tu zastosowanie m.in. techniki MIMO (Multiple Input Multiple Output) oraz wyższych stopni modulacji 64QAM. W efekcie HSPA Evolved umożliwi transmisję rzędu 42 Mb/s w kierunku do abonenta i 11 Mb/s w kierunku od abonenta do sieci.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)