Hinduski laptop za... 10 dolarów?!

Hinduski laptop za... 10 dolarów?!

07.05.2007 19:30, aktual.: 08.05.2007 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gazeta Times of India donosi, że hinduskie Ministerstwo Rozwoju Zasobów Ludzkich pracuje nad tańszym odpowiednikiem komputera OLPC. Jego cena ma wynieść zaledwie 10 dolarów.

OLPC to opracowany w Stanach Zjednoczonych - http://www.idg.pl/news/106321/najbardziej.denerwujacy.projekt.swiata..czyli.laptop.za.100.dolarow.html notebook, który ma być dystrybuowany wśród dzieci w krajach rozwijających się. Jego docelowa cena ma wynieść 100 dolarów; obecnie koszt wyprodukowania jednej sztuki OLPC szacuje się na ok. 176 dolarów.

Wywodząca się z Indii konkurencja dla "laptopa za 100 dolarów" znajduje się obecnie na etapie planowania. Autorami najlepszych projektów są student politechniki w Vellore i naukowiec z Bangalore. Na obecnym etapie koszt produkcji notebooka szacuje się na 47 dolarów ( cena za sztukę ).

Minister Rozwoju Zasobów Ludzkich deklaruje, że przy masowej produkcji cena powinna spaść do poziomu 10 dolarów.

Szczegółów technicznych hinduskiej alternatywy dla OLPC na razie nie ujawniono. Trzeba jednak przyznać, że skonstruowanie takiego urządzenia to prawdziwe wyzwanie - najtańsze na rynku moduły ( "płyty główne" ) z procesorami ARM kosztują zwykle przynajmniej 10-15 dolarów.

Warto zajrzeć: "Indie nie chcą laptopów za 100 dolarów - http://www.pcworld.pl/news/97056.html"

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)