Headweb: legalne filmy bez DRM

Headweb: legalne filmy bez DRM

12.09.2007 12:00

Szwedzka firma Headweb przygotowuje się do uruchomienia nowego internetowego serwisu filmowego. Ma on się zasadniczo różnić od innych witryn tego typu - dostępne w nim filmy będą dystrybuowane za pośrednictwem sieci peer-to-peer, a pliki nie będą w żaden sposób zabezpieczone systemem DRM.

Brak DRM oznacza, że filmy będzie można bez problemu kopiować, nagrywać na płyty ( po nagraniu na DVD nośnik taki będzie można odtworzyć w stacjonarnym odtwarzaczu ) czy do pamięci urządzeń przenośnych. Nie oznacza to jednak, że film będzie można dystrybuować bez ograniczeń - zabezpieczenia zniesiono jedynie dla wygody użytkownika. Udostępnianie filmów innym osobom nie będzie dozwolone - aby temu zapobiec, wszystkie filmy dostępne w Headweb.com zostaną opatrzone specjalnym cyfrowym "znakiem wodnym". Dzięki temu jeśli ktoś udostępni taki plik nielegalnie w Internecie, właściciel praw autorskich będzie mógł ustalić, kto go tam umieścił ( znak wodny będzie charakterystyczny dla danego klienta serwisu ).

Przedstawiciele firmy zamierzają sprawić, by usługa była dostępna dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystają ( w momencie startu na pewno obsługiwany będzie Windows, Linux oraz Mac OS X ).

Serwis ma wystartować jeszcze tej jesieni ( dokładnej daty na razie nie podano ). Przedstawiciele firmy mówią, iż w momencie uruchomienia katalog filmowy zawierał będzie co najmniej 500 pozycji.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Headweb.com - http://www.headweb.com.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)