Headweb: legalne filmy bez DRM

12.09.2007 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szwedzka firma Headweb przygotowuje się do uruchomienia nowego internetowego serwisu filmowego. Ma on się zasadniczo różnić od innych witryn tego typu - dostępne w nim filmy będą dystrybuowane za pośrednictwem sieci peer-to-peer, a pliki nie będą w żaden sposób zabezpieczone systemem DRM.

Brak DRM oznacza, że filmy będzie można bez problemu kopiować, nagrywać na płyty ( po nagraniu na DVD nośnik taki będzie można odtworzyć w stacjonarnym odtwarzaczu ) czy do pamięci urządzeń przenośnych. Nie oznacza to jednak, że film będzie można dystrybuować bez ograniczeń - zabezpieczenia zniesiono jedynie dla wygody użytkownika. Udostępnianie filmów innym osobom nie będzie dozwolone - aby temu zapobiec, wszystkie filmy dostępne w Headweb.com zostaną opatrzone specjalnym cyfrowym "znakiem wodnym". Dzięki temu jeśli ktoś udostępni taki plik nielegalnie w Internecie, właściciel praw autorskich będzie mógł ustalić, kto go tam umieścił ( znak wodny będzie charakterystyczny dla danego klienta serwisu ).

Przedstawiciele firmy zamierzają sprawić, by usługa była dostępna dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystają ( w momencie startu na pewno obsługiwany będzie Windows, Linux oraz Mac OS X ).

Serwis ma wystartować jeszcze tej jesieni ( dokładnej daty na razie nie podano ). Przedstawiciele firmy mówią, iż w momencie uruchomienia katalog filmowy zawierał będzie co najmniej 500 pozycji.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Headweb.com - http://www.headweb.com.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)