HD DVD - kryzysu ciąg dalszy

HD DVD - kryzysu ciąg dalszy

HD DVD - kryzysu ciąg dalszy
22.01.2008 11:30, aktualizacja: 22.01.2008 11:44

Wydaje się, że każdy kolejny tydzień nowego roku przynosi jakąś złą wiadomość dla firm wspierających format HD DVD. Najpierw okazało się, że koncern Warner rezygnuje z wydawania filmów w tym standardzie, później - że podobny krok rozważa również firma Paramount Pictures. Teraz z kolei opublikowano najnowsze wyniki sprzedaży filmów na nośnikach HD - okazuje się, że w pierwszych tygodniach 2008 r. płyty HD DVD sprzedają się zdecydowanie gorzej niż w 2007 r.

Z danych przedstawionych przez magazyn HMM ( Home Media Magazine ), wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego roku filmy wydane na HD DVD stanowiły zaledwie 15% wszystkich sprzedanych filmów na krążkach HD. Tak słabego wyniku format ten nie zanotował jeszcze nigdy. Co więcej, lista 10 najlepiej sprzedających się w tym okresie płyt HD została zdominowana przez Blu-ray - nie znalazł się na niej żaden tytuł wydany na HD DVD.

Watro wspomnieć, że w całym 2007 r. płyty HD DVD stanowiły średnio ok. 35% wszystkich sprzedanych płyt HD z filmami. Zdaniem analityków, bezpośrednią przyczyną słabych wyników tego formatu jest opowiedzenie się koncernu Warner po stronie Blu-ray - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/135622.html - wielu klientów uznało w tej sytuacji, że "wojnę formatów" wygrał właśnie ten standard i zaczęli kupować oni odtwarzacze BD ( a co za tym idzie - również filmy ).

Szansą na odbicie się od dna dla "obozu" HD DVD może być niedawna radykalna obniżka cen odtwarzaczy Toshiby - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/news.asp?id=136462 ( nawet do 200 USD ). Wydarzenie to nie miało jednak wpływu na wyniki sprzedaży w pierwszych dwóch tygodniach 2008, ponieważ decyzja Toshiby ogłoszona została 14 stycznia. Z oceną skuteczności "kontrataku" japońskiego koncernu przyjdzie nam więc poczekać do początku lutego ( wtedy powinny zostać opublikowane wyniki sprzedaży za cały styczeń ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)