HD DVD - kryzysu ciąg dalszy

HD DVD - kryzysu ciąg dalszy

22.01.2008 11:30, aktual.: 22.01.2008 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydaje się, że każdy kolejny tydzień nowego roku przynosi jakąś złą wiadomość dla firm wspierających format HD DVD. Najpierw okazało się, że koncern Warner rezygnuje z wydawania filmów w tym standardzie, później - że podobny krok rozważa również firma Paramount Pictures. Teraz z kolei opublikowano najnowsze wyniki sprzedaży filmów na nośnikach HD - okazuje się, że w pierwszych tygodniach 2008 r. płyty HD DVD sprzedają się zdecydowanie gorzej niż w 2007 r.

Z danych przedstawionych przez magazyn HMM ( Home Media Magazine ), wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach bieżącego roku filmy wydane na HD DVD stanowiły zaledwie 15% wszystkich sprzedanych filmów na krążkach HD. Tak słabego wyniku format ten nie zanotował jeszcze nigdy. Co więcej, lista 10 najlepiej sprzedających się w tym okresie płyt HD została zdominowana przez Blu-ray - nie znalazł się na niej żaden tytuł wydany na HD DVD.

Watro wspomnieć, że w całym 2007 r. płyty HD DVD stanowiły średnio ok. 35% wszystkich sprzedanych płyt HD z filmami. Zdaniem analityków, bezpośrednią przyczyną słabych wyników tego formatu jest opowiedzenie się koncernu Warner po stronie Blu-ray - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/135622.html - wielu klientów uznało w tej sytuacji, że "wojnę formatów" wygrał właśnie ten standard i zaczęli kupować oni odtwarzacze BD ( a co za tym idzie - również filmy ).

Szansą na odbicie się od dna dla "obozu" HD DVD może być niedawna radykalna obniżka cen odtwarzaczy Toshiby - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/news.asp?id=136462 ( nawet do 200 USD ). Wydarzenie to nie miało jednak wpływu na wyniki sprzedaży w pierwszych dwóch tygodniach 2008, ponieważ decyzja Toshiby ogłoszona została 14 stycznia. Z oceną skuteczności "kontrataku" japońskiego koncernu przyjdzie nam więc poczekać do początku lutego ( wtedy powinny zostać opublikowane wyniki sprzedaży za cały styczeń ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)