Hakerzy opanowują kosmos

Hakerzy opanowują kosmos03.01.2012 12:00
Hakerzy opanowują kosmos
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Hackerspace Global Grid to propozycja systemu satelitarnego, poza kontrolą jakiegokolwiek rządu, który służyłby zniesieniu cenzury w internecie.

Pomysł sieci satelitów telekomunikacyjnych, które pozwalałyby na przeglądanie „niefiltrowanego”. internetu jest piękny w swojej prostocie. Ma też oczywistą przeszkodę: fundusze. Pasjonaci co prawda już umieszczali niewielkim kosztem obiekty w kosmosie, ale ich kontrolowanie i utrzymanie ich działania to zupełnie inna para kaloszy. „Hacktywiści” liczą jednak na wsparcie finansowe od darczyńców.

Ten ambitny plan to odpowiedź na ustawę SOPA, która pozwala na ograniczoną cenzurę, która pomogłaby w walce z internetowym piractwem. Jednak czy któryś darczyńca zaufa „hacktywistom”. i przekaże im swoje pieniądze? Jest to bardzo wątpliwe. Co więcej, by sygnał internetowy był nieprzerwany dla wszystkich chętnych, owych satelitów należałoby wystrzelić w kosmos dość pokaźną ilość. Projekt naukowy jest jednak już gotowy. Kto wie, może jakiś milioner się skusi, a oznaczałoby to wtedy zniesienie wpływu jakiegokolwiek rządu na internet.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Chiński smartfon z Windows 7. Kupisz?"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)