GPS w komórce. Nawigacja samochodowa

GPS w komórce. Nawigacja samochodowa07.03.2011 12:14
GPS w komórce. Nawigacja samochodowa
Źródło zdjęć: © SXC.hu

GPS w nowoczesnej komórce, możemy wykorzystać jako alternatywę dla drogiej nawigacji samochodowej

288760438131472531

Oprogramowanie tylko do nawigacji pieszej nie sprawdzi się podczas jazdy samochodem, bo choć za jego pomocą wyznaczymy trasę podróży, to w trakcie prowadzenia auta trudno nam będzie śledzić nasze położenie na mapie i na tej podstawie podejmować decyzję o kierunku jazdy.

Dlatego jeśli zamierzamy z GPS-u korzystać w aucie, lepiej jest uzbroić swoją komórkę w typową aplikację do nawigacji samochodowej, która poprowadzi nas niemal za rękę do celu, informując o poszczególnych manewrach na trasie.

Lepiej również poradzi sobie z wytyczeniem optymalnej trasy, bo uwzględni ograniczenia prędkości oraz zakazy i nakazy skrętów na skrzyżowaniach. Ważnym elementem nawigacji samochodowej są też informacje głosowe, dzięki którym kolejne manewry możemy pokonywać bez konieczności patrzenia na ekran telefonu. Pozwala to nam skupić się wyłącznie na prowadzeniu pojazdu.

288760438131734675
Źródło zdjęć: © Platforma Windows Mobile oferuje swoim użytkownikom bardzo szeroki wybór programów do nawigacji GPS (fot. www.komputerswiat.pl)

Niestety, program do nawigacji samochodowej rzadko znajdziemy w standardowym wyposażeniu komórki z GPS (poza najnowszymi modelami Nokii). Zwykle trzeba go dokupić i samodzielnie zainstalować. Co gorsza, wybór odpowiedniego oprogramowania nie jest zbyt prosty.

W sprzedaży jest obecnie bardzo wiele aplikacji przeznaczonych na telefony. Na którą aplikację warto więc postawić? Przede wszystkim musi ona być kompatybilna z mobilnym systemem operacyjnym naszej komórki. Największy wybór oprogramowania mają właściciele urządzeń z platformą Windows Mobile/Windows Phone - mogą kupić między innymi popularną AutoMapę czy NAVIGON Mobile Navigator.

288760438131931283
Źródło zdjęć: © Automapa promuje się przy pomocy twarzy (i głosu) Krzysztofa Hołowczyca (fot. www.komputerswiat.pl)

Są to programy z wbudowanymi aktualnymi mapami i do działania nie wymagają połączenia z internetem. Niestety, nie są to tanie aplikacje - za dobre oprogramowanie trzeba zapłacić od 20. złotych.

Zamiast kosztownej aplikacji

Jeśli nawigacji w komórce potrzebujemy tylko czasami, na przykład raz w roku podczas wakacyjnego wyjazdu, nie musimy kupować drogiego oprogramowania.

Możemy skorzystać z aplikacji nawigacyjnych on-line (na przykład NaviExpert). W tego typu programach płacimy tylko za czas ich używania, na przykład opłacając abonament na kilka dni. Aplikacje on-line fragmenty map pobierają na bieżąco z internetu. Wiąże się to więc z poniesieniem dodatkowych kosztów za transfer danych.

288760438132258963
Źródło zdjęć: © (fot. www.komputerswiat.pl)

Ogranicza to także ich zastosowanie za granicą, bo korzystanie z internetu w roamingu jest bardzo drogie. Zaletą nawigacji online jest współpraca z większością telefonów komórkowych.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: BlackBerry Torch 9800. Smartfon inny niż wszystkie

288760438132455571
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)