Google Translate doczekało się języka esperanto

Google Translate doczekało się języka esperanto

Google Translate doczekało się języka esperanto
Źródło zdjęć: © WP.PL
23.02.2012 14:25, aktualizacja: 23.02.2012 14:45

Esperanto. Sztuczny język stworzony w 1887 roku, którym, w zależności od źródeł, posługuje się dziś od 100 tysięcy do 2 milionów ludzi. Osobiście uważam, że to trochę za mało żeby po ponad stu latach prób traktować Esperanto poważnie. Google jest jednak innego zdania i dodaje ten język jako 64. obsługiwany przez Google Translate.

W założeniu esperanto miało stać się neutralnym, łatwym do nauki językiem przydatnym do międzynarodowej komunikacji. Językiem uniwersalnym, takim jak kiedyś łacina. Jak pokazuje praktyka - nic takiego nie nastąpiło. Lingua franca naszych czasów został angielski, ale esperanto doczekało się międzynarodowego uznania w postaci dwóch rezolucji UNESCO.

Google, dodając obsługę tego języka, postanowiło uhonorować esperanto jako symbol międzyludzkiego porozumienia. Z jednej strony bardzo piękny gest. Z drugiej jednak nie mogę nie myśleć o prawdziwych językach, które wymierają, a nie otrzymują prawie żadnego wsparcia. A wraz z nimi cała kultura. Żeby nie szukać daleko, tuż za naszą zachodnią granicą 5-1. tys. osób kultywuje jeszcze słowiański dolnołużycki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)