Google ofiarowuje Wikimedii dwa miliony dolarów

Google ofiarowuje Wikimedii dwa miliony dolarów
Źródło zdjęć: © Wikipedia

17.02.2010 14:07, aktual.: 17.02.2010 14:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wikimedia Foundation znowu otrzymała soliną darowiznę. Jak dziś ogłoszono, Google przekaże na rzecz prowadzącej Wikipedię fundacji dwa miliony dolarów.

Wikimedia Foundation znowu otrzymała soliną darowiznę. Jak dziś ogłoszono, Google przekaże na rzecz prowadzącej Wikipedię fundacji dwa miliony dolarów.

"Wikipedia jest jednym z największych osiągnięć Internetu" - oświadczył współzałożyciel Google, Sergiej Brin. "Ten olbrzymi zasób wspólnie tworzonych treści jest źródłem wiedzy o nieocenionej wartości, który jest w zasięgu każdego, kto ma dostęp do Internetu". Współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales podkreślał trwającą od dawna przyjaźń pomiędzy Googlem i Wikimedią: "Oba podmioty postawiły sobie za cel codzienne dostarczanie informacji setkom milionów ludzi i ulepszanie Internetu".

Obraz
© (fot. Wikipedia)

Mimo że Google do tej pory nie występował jako oficjalny sponsor, obie organizacje współpracowały już nie raz. Pod koniec 2009 roku koncern Google zaprosił afrykańskich studentów do udziału w konkursie mającym na celu wzmocnienie Wikipedii w języku suahili, aby w ten sposób zwiększyć popularność Internetu na Czarnym Lądzie. Projekt nie był do końca bezinteresowny: gdyż im więcej Afrykanów będzie online, tym więcej klientów będzie miał w przyszłości Google.

Google i Wikimedia współpracują także w dziedzinie oprogramowania: koncern Google podczas konkursu programistycznego Summer of Code już wielokrotnie wspomagał projekty Wikimedia. Jeden z nich, system forów LiquidThreads, ma wkrótce zostać zastosowany w Wikipedii, zastępując obecne mało przejrzyste strony dyskusji.

Darowizna dla fundacji zostanie przekazana za pośrednictwem fundacji Tides, która pomaga projektom przyczyniającym się do zmian społecznych. Darowizna nie ma przypisanego celu, na który powinna być wydana i zapewnia fundacji Wikimedia środki finansowe, które mogą być spożytkowane między innymi na rozbudowę infrastruktury technicznej i na inicjatywę uproszczenia współpracy w wolnej internetowej encyklopedii. Podczas dorocznego apelu o datki Wikimedia zebrała ponad osiem milionów dolarów; w bieżącym roku budżetowym przewidziane są wydatki rzędu 9,4 miliona dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)