GNOME - 10 lat!

GNOME - 10 lat!
Źródło zdjęć: © Gnome

17.08.2007 12:00, aktual.: 17.08.2007 13:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokładnie dziesięć lat temu Miguel de Icaza pierwszy raz ogłosił powstanie znanego na całym świecie projektu o kryptonimie GNOME. Marzenia twórcy jednego z najpopularniejszych środowisk graficznych na świecie stały się rzeczywistością, chociaż nie oznacza to, iż zaprzestano prac nad nowymi edycjami Gnome.

Celem Miguela de Icaza było stworzenie kompletnego zestawu oprogramowania, który byłby nie tylko przyjazny dla użytkownika, lecz także wykorzystywałby wszystkie możliwości systemu. Miał on stanowić pełne środowisko pracy wraz z dziesiątkami funkcjonalnych aplikacji użytkowych. Wszystko wskazuje na to, iż po dziesięciu latach programiści projektu Gnome mogą ze spokojem uznać ten cel za osiągnięty. Nie tylko udało im się zaprojektować najbardziej popularne ( przetłumaczone na ponad 100 języków ! ) i rozbudowane środowisko graficzne, zaraz obok KDE, ale ich GTK toolkit stał się jednym z najbardziej uznawanych narzędzi do budowy aplikacji dla systemów *niksowych.

Dziesięć lat już minęło i czeka nas następne dziesięć, a może i więcej. Póki co pewne jest, iż Gnome szybko nie zniknie z projektów dystrybucji GNU/Linux.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)