Gdańsk: pirackie programy za 360 tys. zł

Gdańsk: pirackie programy za 360 tys. zł
Źródło zdjęć: © IDG.pl

13.08.2009 17:00, aktual.: 18.08.2009 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Funkcjonariusze gdańskiej policji z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą weszli w środę do biura jednej z firm architektonicznych z Wrzeszcza, gdzie zabezpieczyli 11 z 13 znalezionych w nim komputerów. Przyczyną zajęcia pecetów było odnalezione na ich dyskach nielegalne oprogramowanie, którego wartość szacowana jest na 360 tysięcy zł.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, powodem "odwiedzin" funkcjonariuszy (oraz towarzyszących im ekspertów ds. informatyki śledczej) była przekazana im informacja o używaniu przez pracowników firmy nie licencjonowanych aplikacji graficznych i do projektowania.

Obraz
© Komputery zabezpieczone przez gdańskich policjantów (fot. IDG.pl)

KWP nie ujawnia, z jakiego źródła pochodziła ta informacja. Okazała się ona jednak prawdziwa. W 1. komputerach znajdujących się wykryto obecność 46 pirackich aplikacji o łącznej wartości 360 tys. zł.
Dwóm właścicielom biura architektonicznego grozi kara nawet do 1. lat pozbawienia wolności (sankcja za używanie pirackich programów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych to zwykle maksymalnie 5 lat więzienia, jednak w tym wypadku mamy do czynienia z wysokimi stratami poniesionymi przez producentów oprogramowania).
Więcej informacji: Policja

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)