Gaz pieprzowy w bankomatach

Gaz pieprzowy w bankomatach

Gaz pieprzowy w bankomatach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.07.2009 10:55, aktualizacja: 22.07.2009 11:19

Bankomaty oferują coraz więcej usług dodatkowych poza wypłacaniem pieniędzy. Pozwalają sprawdzić stan konta bankowego, doładować konto prepaid dla telefonu komórkowego, a czasami również wpłacić pieniądze na własne konto

W Południowej Afryce postanowiono walczyć z falą włamań do bankomatów. Z każdym rokiem rośnie w tym kraju liczba napadów na konwoje z pieniędzmi oraz okradania bankomatów z użyciem materiałów wybuchowych. W związku z tym jeden z banków postanowił uzbroić swoje bankomaty w mechanizm uwalniający gaz pieprzowy.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

System opiera się na obrazie z kamer, które pozwalają automatycznie stwierdzić, kiedy ktoś próbuje dobrać się do podajnika pieniędzy. W momencie wykrycia próby włamania, w kierunku twarzy złodzieja wystrzeliwany jest ładunek gazu pieprzowego, który ma za zadanie sparaliżować bandytę, aż do przyjazdu policji.

Obecnie system został wdrożony pilotażowo w 1. maszynach uznanych za punkty szczególnego ryzyka. Niestety w jednym z bankomatów umieszczonych w centrum handlowym miał miejsce wypadek i gaz został uwolniony podczas, gdy bankomat był serwisowany. Trzech techników potrzebowało pomocy medycznej po tym incydencie.

Jeżeli system się sprawdzi, planowane jest wprowadzenie zabezpieczeń we wszystkich bankomatach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)