Gaz pieprzowy w bankomatach

Strona głównaGaz pieprzowy w bankomatach
22.07.2009 10:55
Gaz pieprzowy w bankomatach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Bankomaty oferują coraz więcej usług dodatkowych poza wypłacaniem pieniędzy. Pozwalają sprawdzić stan konta bankowego, doładować konto prepaid dla telefonu komórkowego, a czasami również wpłacić pieniądze na własne konto

W Południowej Afryce postanowiono walczyć z falą włamań do bankomatów. Z każdym rokiem rośnie w tym kraju liczba napadów na konwoje z pieniędzmi oraz okradania bankomatów z użyciem materiałów wybuchowych. W związku z tym jeden z banków postanowił uzbroić swoje bankomaty w mechanizm uwalniający gaz pieprzowy.

288761757491804307
Źródło zdjęć: © (fot. Jupiterimages)

System opiera się na obrazie z kamer, które pozwalają automatycznie stwierdzić, kiedy ktoś próbuje dobrać się do podajnika pieniędzy. W momencie wykrycia próby włamania, w kierunku twarzy złodzieja wystrzeliwany jest ładunek gazu pieprzowego, który ma za zadanie sparaliżować bandytę, aż do przyjazdu policji.

Obecnie system został wdrożony pilotażowo w 1. maszynach uznanych za punkty szczególnego ryzyka. Niestety w jednym z bankomatów umieszczonych w centrum handlowym miał miejsce wypadek i gaz został uwolniony podczas, gdy bankomat był serwisowany. Trzech techników potrzebowało pomocy medycznej po tym incydencie.

Jeżeli system się sprawdzi, planowane jest wprowadzenie zabezpieczeń we wszystkich bankomatach.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)