Fundusz wesprze "ofiary RIAA"

Fundusz wesprze "ofiary RIAA"

Fundusz wesprze "ofiary RIAA"
Źródło zdjęć: © RIAA
20.11.2007 11:30, aktualizacja: 20.11.2007 16:34

W USA powstał specjalny fundusz, dzięki któremu osoby pozwane przez organizację RIAA będą mogły liczyć na pokrycie części kosztów obsługi prawnej. Expert Witness Defense Fund stworzony został przez organizację Free Software Foundation oraz prawnika Ray'a Beckermana, twórcę bloga Recording Industry vs The People.

Środki z funduszu będzie można wykorzystać na opłacenie ekspertów, których opinie będą wykorzystywane do obrony oskarżonych. Jego założyciele podkreślają, że skorzystanie z takiego finansowania będzie możliwe tylko wtedy, jeśli dana sprawa będzie spełniała kilka podstawowych kryteriów.

Chodzi m.in. o to, że oskarżony musi zgodzić się na przedstawienie wszystkich aspektów sprawy. Decyzja o przyznaniu środków z funduszu będzie też zależała od tego, jak duże znaczenie w danej sprawie może mieć opinia eksperta, sumy pieniędzy, które jak dotąd oskarżony wydał na obsługę prawną oraz od szeroko rozumianej "ważności sprawy". Przedstawiciele funduszu zastrzegają też, że środki, którymi dysponuje Expert Witness Defense Fund, są ograniczone, dlatego będą one rozdzielane bardzo rozważnie.

Ostateczna decyzja o wsparcie oskarżonego należeć będzie do Free Software Foundation - aczkolwiek istotny wpływ na nią będzie też miała opinia rady prawników pod kierownictwem Ray'a Beckermana. W jej skład wejdzie m.in. dwoje prawników - Richard Altman oraz Marilyn Barringer-Thompson - którzy mają już na koncie zwycięstwa w procesach z RIAA.

Przedstawiciele FSF tłumaczą, iż do tej pory większość starć RIAA z internautami przypominało walkę Goliata z Dawidem - organizacja liczy, iż dzięki stworzeniu Expert Witness Defense Fund przewaga stowarzyszenia przemysłu muzycznego nad pozywanymi nieco zmaleje.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)