Funai przedstawia dotykowy obraz z projektora

Funai przedstawia dotykowy obraz z projektora

Funai przedstawia dotykowy obraz z projektora
06.11.2009 14:51

Funai Electric Co Ltd wraz z firmą Nippon Signal Co Ltd opracował laserową technologię projekcji interaktywnego obrazu, który reaguje na ruchy dłoni. Wodząc palcami po wyświetlonym obrazie można go np. obracać, powiększać lub przesuwać. Co więcej - obraz taki może służyć z powodzeniem jako dotykowy pulpit sterowania o możliwościach podobnych do tych, które znamy z paneli dotykowych LCD.

Obraz
© (fot. electronista.com via Funai)

Funai Electric stworzył to nowatorskie urządzenie wykorzystując skaner MEMS (Micro Electro-Mechanical Systems) firmy Nippon Signal. Światło laserowe w systemie RGB jest kierowane przez dwuosiowe lustro MEMS, tak aby wyświetlać kolorowy obraz. Zasady działania są takie same, jak w powszechnie dostępnych projektorach. Zupełną innowacją jest funkcja określająca położenie dłoni lub palca. Sensor rozpoznający natężenie światła jest umieszczony blisko ekranu projekcyjnego. Gdy palec dotyka wyświetlanego obrazu, część światła laserowego jest odcięta. Wtedy czujnik wykrywa miejscowe zmiany w natężeniu wyświetlanego obrazu. Ponieważ światło lasera jest szybko skanowane przez lustro MEMS, możliwe jest natychmiastowe, precyzyjne określenie pozycji dłoni. Przy odpowiednim umiejscowieniu czujnika, możliwe jest także rozpoznanie ruchu wykonanego w przestrzeni.

Prototyp projektora skanującego został zaprezentowany w październiku tego roku na wystawie elektroniki użytkowej CEATEC w Japonii. Według deklaracji Funai Electric planuje dopracowanie i upowszechnienie tego typu urządzeń już w roku 2010.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)