Fujitsu: kolejne udoskonalenie e‑papieru

Fujitsu: kolejne udoskonalenie e-papieru
Źródło zdjęć: © IDG

16.05.2008 11:00, aktual.: 16.05.2008 16:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Japoński koncern Fujitsu zaprezentował kolejny prototyp e-papieru, w którym częściowo usunięto jedną z najbardziej uciążliwych przypadłości tej technologii - wyjątkowo długi czas odświeżania strony.

Wielu użytkowników urządzeń opartych na technologii elektronicznego papieru narzeka, że odświeżenie strony trwa zwykle bardzo długo - w Kindle Amazona czy Readerze Sony zajmuje to nawet ok. sekundy. Dla osób przyzwyczajonych do milisekundowych czasów odświeżania w wyświetlaczach LCD taka sekunda to bardzo długo. A to i tak nie jedyna uciążliwość związana z odświeżaniem - często zdarza się też, że w czasie tego procesu ekran zaczyna migotać lub odświeża się stopniowo, od góry do dołu.

Obraz
© (fot. IDG)

Inżynierowie Fujitsu postanowili uporać się z tym problemem - i przynajmniej częściowo im się to udało. Ich nowe rozwiązanie nie przyspieszy co prawda zasadniczo odświeżania całych stron ( np. podczas przeglądania e-booków ), ale z pewnością uprzyjemni korzystanie z niektórych urządzeń z e-papierem.

W nowym e-papierze japońskiego koncernu odświeżane są tylko te elementy ekranu, które zostaną zmodyfikowane - dzięki temu np. podczas wypełniania formularza czy pisania na ekranie odświeżane są tylko te piksele, które rzeczywiście ulegają zmianie. Odbywa się to co prawda z tą samą prędkością co dotychczas - ale dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi czekać na przeładowanie całej strony, może więc spokojnie kontynuować czytanie, wypełnianie formularza czy pisanie.

Przedstawiciele Fujitsu zaprezentowali właśnie prototypowy, 12-calowy ekran o rozdzielczości 768 x 1024 pikseli, w którym zastosowano ten system. Nie wiadomo niestety, kiedy na rynek trafią urządzenia wyposażone w ten wyświetlacz.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)