Formatowanie dysku bez utraty danych w Windows XP/Vista/7

Formatowanie dysku bez utraty danych w Windows XP/Vista/7

Formatowanie dysku bez utraty danych w Windows XP/Vista/7
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
24.12.2011 10:00

Wiemy, że na naszym dysku USB jest dużo miejsca, a mimo to nie możemy zapisywać na nim plików? Sprawdźmy, czy nie jest sformatowany w systemie plików FAT32, który w przeciwieństwie do NTFS nie akceptuje plików większych niż 4 GB.

1. Najpierw sprawdzamy typ systemu plików dysku. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na jego ikonę w oknie Eksploratora Windows i z menu kontekstowego wybieramy Właściwości. Interesującą nas informację o systemie plików znajdziemy w zakładce Ogólne.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

2. Teraz otwieramy okno Wiersza polecenia - w Windows 7 klikamy na Start i wpisujemy cmd. Klikamy prawym przyciskiem myszy na cmd.exe i wybieramy Uruchom jako administrator, a w XP wciskamy Windows + R, wpisujemy cmd i wciskamy klawisz enter.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)
Obraz
© (fot. Komputer Świat)

3. W oknie Wiersza polecenia wpisujemy convert e: /FS:NTFS, gdzie E: to litera dysku, który chcemy sformatować. Wciskamy enter.

Obraz
© (fot. Komputer Świat)

Proces formatowania może zająć dłuższą chwilę. Gdy zobaczymy informację, że dobiegł końca, zamykamy otwarte okna. Możemy już kopiować na dysk pliki większe niż 4 GB. Naprawianie systemu plików

Jeśli mamy kłopoty z zapisywaniem danych na dysku, a system plików to jednak NTFS, prawdopodobnie ten ostatni uległ uszkodzeniu. W takim wypadku klikamy na zakładkę Narzędzia, a potem na Sprawdź i na Rozpocznij w celu usunięcia błędów.

Polecamy w wydaniu internetowym komputerswiat.pl: Tak szpiegują posiadaczy smartfonów

Obraz
Źródło artykułu:Komputer Świat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)