Flagowy realme GT7 Pro – imponująca moc pod kontrolą AI
Debiutujący na polskim rynku smartfon realme GT7 Pro robi wrażenie mocą podzespołów. Topowa wydajność w połączeniu z jakością wykonania z górnej półki zapowiadają nietuzinkowe doświadczenia użytkownika, ale nie odkrywają przed nim wszystkich kart. Ważnym atutem jest to, co na pierwszy rzut oka niewidoczne – zaawansowane funkcje działające pod kontrolą AI.
Nowy realme GT7 Pro to fascynująca propozycja dla tych użytkowników, którzy od swojego sprzętu oczekują wydajności na najwyższym poziomie. Smukła obudowa (dostępne są warianty kolorystyczne Mars Orange i Galaxy Grey) kryje w sobie procesor Qualcomm Snapdragon 8 Elite z układem graficznym Adreno 830 i akumulator o pojemności 6500 mAh z szybkim, 120-watowym ładowaniem SuperVOOC.
Dzięki niemu naładujemy akumulator do pełna w 37 minut, a błyskawiczne, zaledwie 1-minutowe podłączenie do zasilania wydłuży czas gotowości urządzenia o 20 godzin.
Za wyświetlanie obrazu odpowiada ekran Eco2 OLED Plus o przekątnej 6,78 cala, rozdzielczości FHD+ 2780×1264 px i częstotliwości odświeżania 120 Hz. Szczytowa jasność wyświetlacza to 6000 nitów, pod ekranem działa ultradźwiękowy czytnik linii papilarnych, a otworek w górnej części kryje 16-megapikselowy przedni aparat.
Fotograficzny zestaw o znacznie większych możliwościach znalazł się z tyłu – tworzy go 50-mpx sensor Sony IMX906 w rozmiarze 1/1.56″, z optyczną stabilizacją obrazu i przesłoną obiektywu f/1.8, 50-mpx sensor Sony IMX882 z matrycą 1/1.95", przysłoną f/2.65 i stabilizowanym optycznie obiektywem, a także szerokokątny 8-mpx aparat o kącie widzenia 112 stopni, z matrycą Sony IMX355 o rozmiarze 1/4", z przysłoną f/2.2.
Wodoodporny lider wydajności z AI na pokładzie
Producent nie zapomniał o wzorowym zabezpieczeniu urządzenia – realme GT7 Pro ma ekran pokryty szkłem Corning Gorilla, a obudowa zapewnia klasę odporności o szczebel wyżej od rynkowego standardu. IP68+IP69 gwarantuje, że urządzeniu nie zaszkodzi nie tylko zwykły kontakt z wodą, ale nawet gorąca woda pod ciśnieniem. Sam producent podkreśla tę cechę, zachęcając do zdjęć podwodnych (z rekomendacją, aby wykonywać je w słodkiej wodzie, a nie np. w silnie zasolonym morzu) – smartfon po zanurzeniu sam przełączy się w odpowiedni tryb.
Specyfikacja techniczna jest ważna, ale od danych technicznych znacznie istotniejsze jest jednak przełożenie wydajności i mocy obliczeniowej na doświadczenia użytkownika. Nowy realme GT7 Pro zawiesza w tym przypadku poprzeczkę bardzo wysoko.
Działający pod kontrolą Androida 15 z nakładką Realme UI 6.0 smartfon oferuje szereg funkcji wykorzystujących AI. Czego możemy się po nich spodziewać?
Czas fotografii obliczeniowej
Przez długie lata w świecie fotografii dominowało powiedzenie, że "fizyki nie da się oszukać", odnoszące się do wielkości i jakości matrycy i elementów układu optycznego. Według konserwatywnego poglądu dobry aparat musiał mieć odpowiednio duże gabaryty i masę, co przez lata oznaczało, że wysoka jakość zdjęć była zarezerwowana dla użytkowników dużych, ciężkich i nieporęcznych lustrzanek. To już przeszłość.
Zaledwie dwa lata temu Judd Heape z firmy Qualcomm tłumaczył, że największym rywalem zaawansowanego sprzętu fotograficznego stają się smartfony, których funkcje związane z rejestracją i przetwarzaniem obrazu wspiera sztuczna inteligencja, oferująca ogrom możliwości związanych z fotografią obliczeniową.
To metoda rejestracji obrazu, w której uchwycony przez układ optyczny obraz jest przetwarzany za pomocą odpowiednich algorytmów tak, aby – co podkreśla zajmujący się tym zagadnieniem Marc Levoy z Uniwersytetu Stanforda – osiągnąć rezultat lepszy niż ten uzyskany tradycyjnym aparatem fotograficznym. Aby było to możliwe, algorytm musi nie tylko rozpoznać, co widać na zdjęciu, ale także "rozumieć", jak zmiana parametrów wpłynie na obraz, identyfikować jego poszczególne elementy i – ostatecznie – przetwarzać zdjęcie jako całość.
AI w praktyce, czyli jak realme GT7 Pro ułatwia życie
Smartfon realme GT7 Pro pokazuje, jak ogromne możliwości daje to w praktyce. Przykładem jest choćby funkcja Szkicownik AI, gdzie odręczne szkice użytkownika mogą zostać przekształcone na staranne, pełne szczegółów obrazy, tworzone według wskazanego wzoru, jak np. kreskówka czy obraz realistyczny.
Gdy zamiast tworzyć, potrzebujemy usunąć jakiś obiekt ze zdjęcia, z pomocą również przyjdzie AI z funkcją AI Eraser 2.0. To "magiczna" gumka, pozwalająca na usuwanie ze zdjęć postaci i obiektów w taki sposób, jakby nigdy ich tam nie było.
Amatorzy telefotografii docenią funkcję AI Ultra Clarity – to metoda na niwelowanie rozmycia zdjęcia. Mimo stabilizowanej matrycy fotografie wykonane teleobiektywem mogą w niektórych przypadkach nie zapewniać oczekiwanej ostrości, ale to, czego nie potrafi układ optyczny, z nawiązką zapewni algorytm, który przekształci zdjęcie tak, aby usunąć wywołane poruszeniem zniekształcenia.
Smartfonowa sztuczna inteligencja ma wiele do zaoferowania także graczom. Funkcje AI Game Super Resolution i AI Gaming Super Frame podniosą szczegółowość wyświetlanego obrazu i zwiększą liczbę wyświetlanych klatek, zapewniając pełną detali, płynną grafikę przy jednoczesnym ograniczeniu obciążenia procesora.
Możliwości zaszytych w realme GT7 Pro algorytmów AI nie kończą się jednak na przetwarzaniu obrazu, czego przykładem jest funkcja AI Smart Summary. To rozwiązanie idealne dla osób ceniących swój czas – osobisty asystent AI może np. przesłuchać zarejestrowane nagranie, a następnie stworzyć na jego podstawie notatkę zawierającą kluczowe informacje.
Realme GT7 Pro wyceniony został na 4499 złotych (wersja 12GB + 256GB) lub 4799 złotych (wersja 12GB + 512GB). Smartfon będzie jednak można nabyć w zauważalnie niższej cenie w ofercie na start sprzedaży, która obowiązywać będzie od 26.11 do 15.12. Wtedy to za realme GT7 Pro zapłacimy 3699 złotych (12GB + 256GB i 120W ładowarka gratis) lub 3999 złotych (12GB + 512GB i 120W ładowarka gratis).