Firefox - już nie zablokujesz sobie reklam

Firefox - już nie zablokujesz sobie reklam

Firefox - już nie zablokujesz sobie reklam
Źródło zdjęć: © Mozilla
04.05.2009 10:44

Od kilku dni na forach internetowych mnożą się skargi użytkowników wtyczek do przeglądarki Firefox AdblockPlus i NoScript, którzy narzekają, że oba plug-iny przestały działać bezproblemowo

Od kilku dni na forach internetowych mnożą się skargi użytkowników wtyczek do przeglądarki Firefox AdblockPlus i NoScript, którzy narzekają, że oba plug-iny przestały działać bezproblemowo. Wydana niedawno aktualizacja filtra skryptów NoScript w wersji 1.9.2 powoduje, że filtry reklamowe AdblockPlus coraz częściej przepuszczają reklamy.

Twórca wtyczki AdblockPlus Wladimir Palant pisze w swoim blogu, że przyczyna leży po stronie rozszerzenia NoScript. Zdaniem Palanta finansowana przez wpływy z reklamy wtyczka NoScript podejmuje daleko idące kroki, aby zagwarantować, że reklama będzie rzeczywiście wyświetlana na stronie. Dla przykładu plug-in po każdej aktualizacji Firefoksa otwiera stronę główną wtyczki NoScript z listą zmian oraz z reklamą. Zwykle w takim przypadku bloker skryptów blokuje różne banery reklamowe, ale to nie dotyczy strony autora plug-inu NoScript –. wraz z kilkoma innymi stronami znajduje się ona na tzw. białej liście (whitelist) wtyczki.

Obraz

Każdy, kto chciał uniknąć reklamy na tych forach, mógł do tej pory polegać na wtyczce AdblockPlus –. mimo tego, że strona autora NoScript według Palanta już od lat usiłuje za pomocą różnych sztuczek zwieść filtry antyreklamowe. Wydana przed około dwoma tygodniami wersja NoScript zawiera kod, który celowo unieszkodliwia funkcje AdblockPlus. Według twórcy NoScript było to konieczne, albowiem w innym razie ważne elementy – takie jak np. linki prowadzące do miejsca pobierania pliku – przestałyby funkcjonować.

Jednak Wladimir Palant ma na ten temat inne zdanie: według niego to, że bloker reklam ogranicza funkcjonalność strony, jest nieporozumieniem. Chodzi tu raczej o to, że strona usiłuje uniemożliwić działanie wtyczce AdblockPlus. Wersja NoScript 1.9.2.6, która ukazała się wczoraj, kładzie ostateczny kres całemu zamieszaniu; jej autor ponownie usuwa regułę wyjątku z AdblockPlus. W zestawie FAQ dla NoScript czytamy, że autor chce w ten sposób okazać dobrą wolę w związku z tym, że poprzednie zmiany wywołały skargi i dyskusje wśród społeczności użytkowników Firefoksa.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)