Firefox 10 - co nowego?

Firefox 10 - co nowego?

Firefox 10 - co nowego?
Źródło zdjęć: © nayukim / Flickr.com / CC
01.02.2012 10:02, aktualizacja: 03.02.2012 11:33

Najnowszy Firefox na platformy Windows, Mac i Linux został wzbogacony o zaawansowane narzędzia deweloperskie. Dzięki domyślnemu ustawieniu kompatybilności dodatków został także usprawniony proces ich aktualizacji.

Nowe, wbudowane w Firefoksa narzędzia deweloperskie umożliwiają twórcom zmienianie wyglądu i funkcjonalności stron w czasie rzeczywistym. Dzięki Inspektorowi stron możliwy jest podgląd struktury i układu strony bez konieczności wychodzenia z Firefoksa. Oznacza to, że twórcy stron mogą szybko przechodzić między elementami strony oraz wyświetlać strukturę dokumentu HTML. Natomiast nowe narzędzie, Inspektor stylów, ułatwia edytowanie stylów witryn. Od teraz twórcy uzyskują także łatwy dostęp do własności CSS oraz mogą przeglądać i zmieniać ich wartości z poziomu Firefoksa. Ponadto, Brudnopis obecnie korzysta z edytora kodu Eclipse Orion, dzięki czemu możliwe jest podświetlanie składni oraz dostępne są inne funkcje ułatwiające programowanie w JavaScripcie.

Nowy Firefox wprowadza pełnoekranowe API Mozilli dla stron i aplikacji internetowych, pozwalające na budowanie elementów w pełni wykorzystujących możliwości pełnego ekranu, takich jak pełnoekranowe gry, dynamiczne filmy oraz bogate wizualnie prezentacje. W ten sposób Mozilla umożliwia tworzenie gier internetowych, mogących spokojnie konkurować z grami na konsole oraz z radością obserwuje wdrożenia tej funkcji przez inne przeglądarki.

Firefox wspiera teraz funkcje ułatwiające budowanie elementów w 3. przy użyciu otwartych technologii. Mozilla jako pierwsza wprowadziła WebGL, udostępniając tę technologię w Firefoksie w 2011 roku. WebGL to standard internetowy, pozwalający stronom i aplikacjom na wyświetlanie akcelerowanej sprzętowo grafiki 3D bez konieczności korzystania z zewnętrznego oprogramowania. Nowy Firefox wspiera antyaliasing dla WebGL, dzięki czemu twórcy stron mogą tworzyć gładko poruszające się i przenikające się obiekty. Firefox wspiera także CSS 3D Transforms, umożliwiające animowanie i przekształcanie dwuwymiarowych elementów do postaci 3D za pomocą technologii HTML5 bez potrzeby korzystania z zewnętrznych wtyczek.

Mozilla również znacznie poprawiła kompatybilność dodatków Firefoksa i uprościła proces aktualizacji dla wszystkich użytkowników, aby zapewnić im jak najlepsze doświadczenie korzystania z Firefoksa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)