Fałszywe e‑maile z powiadomieniami od Facebooka

Fałszywe e-maile z powiadomieniami od Facebooka

24.08.2011 12:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab Polska poinformował o wykryciu ataku wykorzystującego wizerunek Facebooka. Cyberprzestępcy wysyłają masowo e-maile sugerujące użytkownikom posiadanie nieprzeczytanej wiadomości, która nadeszła już po wylogowaniu się z portalu.

Kliknięcie dowolnego odsyłacza w cyberprzestępczej wiadomości powoduje przeniesienie użytkownika na witrynę, z której automatycznie pobierany jest koń trojański Trojan.JS.Redirector.rg.

W omawianym ataku przestępcy posłużyli się socjotechniką, wykorzystując zaufanie użytkowników do popularnego portalu społecznościowego, łącznie z jego szatą graficzną. Metoda ta ma przekonać użytkowników do kliknięcia zainfekowanego odsyłacza. Co ciekawe, wszystkie linki w e-mailu prowadzą do tej samej szkodliwej strony.

Obraz
© Sfałszowana wiadomość e-mail z powiadomieniem od Facebooka (fot. Kaspersky Lab)

„Powinniśmy zachować szczególną ostrożność w przypadku wiadomości e-mail sugerujących posiadanie nieprzeczytanych wiadomości na Facebooku”. – mówi Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska. „Zdecydowanie bezpieczniej będzie zalogować się bezpośrednio do portalu i tam sprawdzić, czy faktycznie czeka na nas korespondencja”.

Użytkownicy, którzy otrzymali taką wiadomość, powinni jak najszybciej przeprowadzić pełne skanowanie komputera przy użyciu programu antywirusowego wyposażonego w aktualne sygnatury zagrożeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)