Ekonomiczny odkurzacz - jak go znaleźć?

Ekonomiczny odkurzacz - jak go znaleźć?
Źródło zdjęć: © 123RF

05.09.2019 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Domowe sprzęty mogą generować nadprogramowe koszty wynikające z dużego zużycia prądu, ale nie tylko. Zaawansowane rozwiązania technologiczne oprócz energii pozwalają zaoszczędzić także czas, jeżeli brać pod uwagę wykonywanie codziennych porządków.

Obecnie w związku z panującym trendem w sklepach dostępnych jest niezliczona ilość ekonomicznych odkurzaczy - czym się charakteryzują? Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Jednym z czynników, które mają wpływ na wybór ekonomicznego odkurzacza jest jego energooszczędność. W myśl ważnych do początku tego roku przepisów unijnych odkurzacze nie powinny mieć powyżej 900 W mocy, co przekłada się na średnie szacowane roczne zużycie prądu w okolicach 43 kWh. Dotyczy to oczywiście warunków laboratoryjnych i szacowanej określonej częstotliwości i długości korzystania z odkurzacza, zatem raczej nie będzie to znajdowało odzwierciedlenia w domu każdego z nas. W każdym razie - przepisy te zostały zniesione, a producenci sami ustalają moc i efektywność swoich produktów. Staranie się o energooszczędność odkurzaczy jest w ich interesie, niedługo bowiem pewnie pojawi się nowe rozporządzenie UE dotyczące odkurzaczy, do którego znów trzeba będzie się dostosować i zapewne z powrotem obniżyć moc silników. Oszczędność energii jest również aspektem korzystnym dla klientów, działa bowiem na korzyść naszego domowego budżetu i - chociaż kwoty te nie są specjalnie wygórowane - pozwala płacić niższe rachunki oraz działać na rzecz planety.

Duża moc silnika może, jednak nie musi, oznaczać dużą moc ssania. Ta natomiast sprawia, że odkurzanie trwa krócej. Jeśli jednak urządzenie nie wykorzystuje efektywnie mocy silnika, zużyje więcej prądu, nie będzie natomiast korzystne dla wydajności odkurzania. Wobec tego nie będzie dla nas również opłacalne.

Jest to jeden z czynników składających się na efektywność odkurzacza. Moc ssania związana jest z mocą silnika - to on bowiem ją generuje. Nie są to jednak pojęcia równoznaczne ani o identycznych wartościach. Poniekąd im większa moc silnika, tym większa i moc ssania, jednak tylko do pewnego momentu. Ze wzrostem mocy coraz większy musi stawać się silnik, a także samo urządzenie. Generuje ono też więcej hałasu i staje się uciążliwe w użytkowaniu. Warto więc przy zakupie kierować się nie tylko mocą silnika i ssania, ale pamiętać, że liczy się suma wszystkich wypadkowych, czyli efektywność urządzenia. Składają się na nią też stosowane końcówki, a także wskaźnik reemisji kurzu. Niekoniecznie wyższa moc silnika oznacza wyższą siłę ssania, a nawet słabszy silnik może zapewnić porównywalną skuteczność. Stajemy przed pytaniem o wydajność odkurzacza - z jakim skutkiem wykorzystuje on moc, jaką dysponuje. Pamiętaj, że w przypadku workowych odkurzaczy mamy wpływ na siłę ssania. Regularna wymiana worków i filtrów pozwoli ci utrzymać ją na najwyższym możliwym poziomie.

Przeważająca grupa odkurzaczy z niższej półki to tradycyjne odkurzacze workowe, które aktualnie posiadają kilka niezwykle funkcjonalnych udogodnień. Z myślą o różnych wymaganiach użytkowników, producenci stworzyli odkurzacze workowe dodatkowo wyposażone w filtr HEPA, który zatrzymuje niewielkie drobinki kurzu pozostawiając jedynie czyste powietrze pozbawione wszelkich zanieczyszczeń. Decydując się na odkurzacz tradycyjny mamy również wybór pomiędzy użytkowaniem jednorazowych worków, których zapas jest dość drogi, a przyjazną dla środowiska alternatywą w postaci worków wielorazowego użytku. Równie korzystną cenowo wersją taniego odkurzacza jest odkurzacz bezworkowy wyposażony w praktyczny pojemnik na brud, który wystarczy jedynie opróżnić oraz dokładnie umyć pod bieżącą wodą, co pozwala na zmniejszenie kosztów o zakup dodatkowych worków. Większość modeli tego typu także została wyposażona w filtr wylotowy HEPA, co w odniesieniu do odkurzaczy bezworkowych ma bardzo ważne znaczenie i pozwala na wychwycenie wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby wydostać się ze zbiornika na zewnątrz. Zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe posiadają w zestawie funkcjonalne szczotki przeznaczone do odkurzania twardych paneli, a także dywanów oraz innych powierzchni, nie powodując niepożądanych uszkodzeń. Powyższe modele to koszt od 250zł wzwyż, a ich moc mieści się w granicach 750W, co w całkowicie wystarcza na dokładne oraz komfortowe posprzątanie mieszkania.

Producenci odkurzaczy ciągle prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach na wyeliminowanie zbyt wysokiego zużycia energii. Energooszczędność w ostatnich latach stała się tematem powszechnego zainteresowania, nie tylko ze strony klientów. Wybierz odkurzacz ekonomiczny, dzięki któremu ograniczysz nadprogramowe wydatki, a szeroki wybór to gwarancja, że dobierzesz odkurzacz dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także