eBay dba o słonie

eBay dba o słonie

eBay dba o słonie
10.06.2007 10:00, aktualizacja: 11.06.2007 09:54

W amerykańskim serwisie aukcyjnym eBay nie będzie można już kupować zagranicznych wyrobów z kości słoniowej. Kierownictwo firmy wydało decyzję o zakazie prowadzenia transgranicznego handlu tego typu przedmiotami po tym, jak badania prowadzone przez obrońców przyrody wykazały, iż 90% rozpowszechnianych w Sieci wyrobów z kości słoniowej pochodzi prawdopodobnie z nielegalnych źródeł.

Nicola Sharpe, rzeczniczka prasowa firmy, oświadczyła, że eBay może zażądać certyfikatów pochodzenia wyrobu również od osób wystawiających takie przedmioty na rynku amerykańskim. O wydanie zakazu zwróciła się do eBay'a brytyjska grupa The International Fund for Animal Welfare, a o decyzji serwisu poinformowano podczas konferencji organizacji CITES. Międzynarodowa Konwencja o Handlu Gatunkami Zagrożonymi Wyginięciem jest popierana przez 171 krajów, a decyzja eBay'a może przyczynić się do poprawy sytuacji zagrożonych gatunków.

Peter Prueschel z organizacji obrońców przyrody uważa, że "prędzej czy później eBay będzie musiał w ogóle zakazać handlu kością słoniową", gdyż nawet na rynku wewnętrznym mogą pojawiać się czarnorynkowe przedmioty. Niemiecki oddział eBay'a wydał taki zakaz w marcu ubiegłego roku i handel tymi wyrobami spadł o 98%.

Przestępcy coraz częściej korzystają z Internetu i sprzedają tam przedmioty nielegalnego pochodzenia. Sieć trudniej jest kontrolować, a ponadto jej działanie nie jest tak dokładnie regulowane przepisami jak handel wykorzystujący drogi tradycyjne.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)