E-oszust podszył się pod księdza

E-oszust podszył się pod księdza04.08.2010 10:28
E-oszust podszył się pod księdza
Źródło zdjęć: © Wikimedia - Krzysztof Mizera

Ksiądz profesor Michał Heller padł ofiarą e-oszusta, donosi "Polska The Times". Ktoś, podszywając się pod znanego kosmologa, rozesłał z jego skrzynki mejle z prośbą o przelanie pieniędzy na podany w nich numer konta

Haker rozesłał wiadomości po angielski do kilkudziesięciu znajomych profesora, w tym do wybitnych ludzi nauki z całego świata. - W mejlu napisał, że jestem na sympozjum naukowym w Edynburgu, zostałem okradziony i proszę o wpłatę 150. funtów na konto. Pieniądze rzekomo miałem oddać przy najbliżej okazji, opowiada gazecie ks. Heller.

288757547417221267
Źródło zdjęć: © Ksiądz Michał Heller (fot. Wikimedia - Krzysztof Mizera)

Profesor zgłosił sprawę tarnowskiej policji. Nie wyklucza ona, że w namierzeniu sprawcy, niezbędna będzie współpraca z innymi komendami w kraju, a być może i za granicą.

Kontrolę nad skrzynką mejlową można stracić, nieostrożnie posługując się hasłem, które ktoś mógł podpatrzeć, mówi Mirosław Głowacki, informatyk i administrator sieci w dużej firmie. Można też paść ofiarą złośliwych programów typu spyware, które ściągamy na swój komputer, surfując po internecie, zapisując na dysku zdjęcia czy załączniki mejli.

Prof. Heller ustalił, że szczęśliwie nikt z jego znajomych nie dał się oszukać.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)