Dziś są urodziny Wikipedii

Dziś są urodziny Wikipedii
Źródło zdjęć: © Wikipedia

15.01.2010 15:54, aktual.: 15.01.2010 16:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

15 stycznia 2001 roku powstała obecnie największa internetowa encyklopedia - Wikipedia. Początkowo serwis powstał jako projekt pomocniczy dla nieistniejącej już Nupedii

Nupedia była encyklopedią internetową pisaną przez ekspertów, a wikipedia miała stanowić jej wsparcie. Tymczasem rzeczywistość okazała się kapryśna i tworzona przez wirtualną społeczność Wikipedia rozrosła się do niewyobrażalnych rozmiarów. Dzisiaj anglojęzyczna wersja tej specyficznej encyklopedii zawiera 3,1 miliona haseł i posiada wydania w ponad 20. językach. Polska edycja Wikipedii zawiera ponad 600 000 haseł i liczba ta z każdym dniem rośnie. W sumie wszystkie edycje językowe Wikipedii składają się z 14 milionów haseł.

Obraz

Wikipedia stała się dzisiaj jedną z najczęściej odwiedzanych witryn internetowych. Jej współzałożyciel - Jimmy Wales nazwał ją _ "próbą stworzenia i rozpowszechnienia wielojęzycznej wolnej encyklopedii o najwyższym możliwym poziomie dla każdej osoby na Ziemi w jej własnym języku" _.

Oczywiście serwis wzbudza również kontrowersje. Fakt, że każdy może redagować hasła w tej wirtualnej encyklopedii powoduje, że ich poziom jest bardzo zróżnicowany. Z tego powodu nie powinniśmy powoływać się na Wikipedię w rozprawach naukowych lub poważnych pracach, które wymagają odnoszenia się do źródeł zawierających pewną i sprawdzoną wiedzę. Z drugiej strony to właśnie możliwość swobodnego edytowania haseł Wikipedii sprawia, że można w niej znaleźć informacje na praktycznie każdy interesujący nas temat. Bezdyskusyjnym pozostaje ciągle rosnąca popularność największej wirtualnej encyklopedii świata.

Z okazji dziewiątych urodzin życzymy serwisowi Wikipedia wielu sukcesów i dalszego dostarczania nam ogromnej ilości informacji, które będą coraz bardziej wiarygodne dzięki ciężkiej pracy wszystkich osób, które pomagają tworzyć to wirtualne dzieło.

Jednocześnie zapraszamy do korzystania z serwisu wikipedia.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także