Dwunastordzeniowy procesor od AMD

Dwunastordzeniowy procesor od AMD

Dwunastordzeniowy procesor od AMD
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
25.08.2009 14:47, aktualizacja: 25.08.2009 15:06

Podczas konferencji Hot Chips koncern AMD wyjawił nieco szczegółów na temat przyszłego układu serwerowego Magny-Cours z dwunastoma rdzeniami. Zgodnie z zapowiedziami Magny-Cours będzie się składał z dwóch kości Istanbul. Tym samym wyjaśniło się też kilka innych kwestii: każdy z rdzeni będzie dysponował pamięcią cache L2 o pojemności 512 KB. Natomiast pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) będzie wynosiła 6 MB na każdy sześciordzeniowy układ czyli łącznie dwunastordzeniowiec zostanie wyposażony w 12 MB pamięci cache L3. Poza tym w procesorze zastosowana ma być także technologia HT Assist.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Ten chipowy gigant (90. milionów tranzystorów) nie będzie niestety pasował do obecnych podstawek, gdyż do komunikacji z płytą główną będzie potrzebować specjalnego gniazda z łącznie 1944 pinami. Jego podstawka nosi nazwę G34: "G3" oznacza tu generację 3, zaś cyfra "4" określa liczbę kanałów pamięci DDR3.

Chip wyprowadza na zewnątrz cztery łącza HyperTransport (6,4 GT/s). Niemniej jednak AMD wykazało się tu kreatywnością: jedno łącze x1. zostało zarezerwowane dla chipsetu. Każda kość kontroluje jedno tzw. spójne łącze x16, jak również jedno łącze x8 służące do podłączania dodatkowych CPU. Obie kości (każda po sześć rdzeni) są wzajemnie powiązane przy użyciu łącza x8 i x16 magistrali HT.

W systemie z dwiema podstawkami kość może być w pełni połączona z inną, nawet jeśli nie wszystkie łącza odznaczają się jednakową szerokością/szybkością. Natomiast w maszynie z czterema jednostkami powstaje układ gdzie dowolny rdzeń może się komunikować z każdym innym w maksymalnie dwóch taktach magistrali HT.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)