Drukarki 3D potrafią drukować... muzykę

Drukarki 3D potrafią drukować... muzykę

Drukarki 3D potrafią drukować... muzykę
Źródło zdjęć: © chip.pl
08.01.2013 16:35, aktualizacja: 08.01.2013 16:51

Druk 3D, choć jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy, może okazać się najważniejszym wynalazkiem naszych czasów. Po drukowanych domach, czy w pełni sprawnej broni palnej, Amanda Ghassaei stwierdziła, że fajnie byłoby wydrukować sobie płytę winylową.

Zanim odeślemy was do nagrania umieszczonego poniżej, żebyście mogli posłuchać efektów, wypada wspomnieć o kilku mniej, lub bardziej ważnych detalach związanych z całym projektem.

Płyta została wydrukowana na drukarce Objet Connex500. która oferuje jedną z najwyższych rozdzielczości, jeśli chodzi o druk cyfrowy - 600 dpi jeśli chodzi o osie x i y i 16-mikronową wysokością kolejno nakładanych warstw druku. O ile te parametry mogą być imponujące jeśli chodzi o inne zastosowania, do parametrów tradycyjnej płyty winylowej brakuje im tak wiele, że autorka podchodziła bardzo sceptycznie do swojego projektu.

Stworzenie modelu 3. ścieżki dźwiękowej było zbyt skomplikowane, żeby wykonać go tradycyjnymi metodami. Ghassaei napisała w tym celu specjalny program, który konwertuje ścieżkę audio bezpośrednio do formatu rozpoznawanego przez drukarki 3D.

Bardziej szczegółowy opis projektu dostępny jest pod tym adresem.

A wydrukowana muzyka brzmi tak:

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Pełna wersja Photoshopa do pobrania bezpłatnie"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)