Doskonała kawa dostępna dla każdego?

Doskonała kawa dostępna dla każdego?

Doskonała kawa dostępna dla każdego?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.07.2014 08:34

Dla wielu nie ma nic przyjemniejszego niż codzienna chwila relaksu z kawą. Idealnie byłoby móc cieszyć się ulubionym napojem w domowym zaciszu. Do tego nie wystarczy jednak kawa rozpuszczalna i zwykły kubek lub szklanka. Aby móc przywoływać prawdziwie włoską atmosferę niezbędny jest ekspres i dobrze dobrane naczynie, które wpływa na walory smakowe i estetyczne kawy.

Producentem ekspresów Minuto One Touch Milk Carafe Black HD8763/09 oraz Minuto Classic Milk Frother HD8761/09 jest firma Philips. Zapewnia ona, że dzięki każdemu z nich "idealną kawą może teraz cieszyć się każdy". Te w pełni automatyczne ekspresy do kawy mają łączyć w sobie dużą pojemność ze zgrabną sylwetką. Ekspres Minuto jest również wyposażony w wyświetlacz z funkcją pamięci Memo. Rozwiązanie to umożliwia automatyczny wybór rodzaju kawy i programowanie parametrów parzenia takich jak wielkość czy intensywność, a w przypadku modelu z karafką – również temperatury napoju i ilości mleka.

Jeśli chodzi o ukochane przez Włochów espresso - serwowanie go w filiżance wydaje się oczywiste. Jednak ważny jest także jej rodzaj - nie tylko, by móc w pełni cieszyć się jego aromatem, ale też, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Filiżanka do espresso powinna być mała, o pojemność od 50 do 80 ml, i o cylindrycznym kształcie, który zapewni lepsze rozprowadzanie się cremy na powierzchni kawy. Tradycyjnie uważa się, że najlepsza jest filiżanka z białej porcelany, gdyż pozwala dłużej zachować cenny zapach kawy, a biel podkreśla ciemny kolor kawowego naparu. Miłą dla oka alternatywą może być przejrzysta szklana filiżanka z podwójną ścianką dla zachowania odpowiedniej temperatury. W przypadku serwisów ze szkła dobrze jest przed podaniem kawy rozgrzać filiżanki napełniając je na kilka minut wrzątkiem.

Filiżanka do cappuccino (czyli espresso ze spienionym mlekiem) powinna być większa i mieć pojemność od 150 do 250 ml. Filiżanki do tego typu kawy powinny być wykonane z grubej porcelany i być lekko wybrzuszone po bokach lub rozszerzone u góry. Trzeba też pamiętać, że filiżanki do kawy są na ogół węższe niż te, w których pija się herbatę.

Latte macchiato pija się natomiast w wysokich szklankach, często z uchwytem, o pojemności od 250 do 350 ml. Szklanka do takiego napoju powinna być wykonana z przezroczystego żaroodpornego szkła podkreślającego walory estetyczne trójwarstwowej kawy. Dla zachowania elegancji warto podać też spodeczek i łyżeczkę z długą rączką.

Skoro ekspres, taki jak Saeco Minuto automatycznie przyrządzi dobraną do preferencji idealną małą czarną lub napój z dodatkiem spienionego mleka we włoskim stylu, można poświęcić chwilę na dobór odpowiedniej filiżanki i chłonąć kawową przyjemność wszystkimi zmysłami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)