Dobre programy do wzięcia za darmo

Dobre programy do wzięcia za darmo

Dobre programy do wzięcia za darmo
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
09.11.2012 11:29, aktualizacja: 06.03.2017 13:01

**System operacyjny Windows standardowo nie oferuje wszystkich narzędzi, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości komputera. Zawsze jesteśmy zmuszeni zainstalować dodatkowe oprogramowanie, które zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę użytkowania PC.**

System operacyjny Windows standardowo nie oferuje wszystkich narzędzi, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości komputera. Zawsze jesteśmy zmuszeni zainstalować dodatkowe oprogramowanie, które zapewni nam bezpieczeństwo i wygodę użytkowania PC.

W sieci znajdziemy mnóstwo przeróżnych programów, ale jak wybrać te najlepsze, i najlepiej nie zapłacić przy tym ani złotówki? Przygotowaliśmy dla was listę programów, które każdy użytkownik komputera powinien zainstalować na swojej maszynie. Są szybkie i oferują bogactwo funkcji, a przy tym udostępnione są całkowicie za darmo.

1 / 19

7-zip

Obraz

Program do kompresji danych - za darmo

System Windows domyślnie posiada wsparcie jedynie dla archiwów w formacie ZIP. Aby obsługiwać pozostałe formaty skompresowanych plików, których jest naprawdę wiele, potrzebujemy dodatkowego programu. 7-zip to znakomity archiwizator plików z wysokim stopniem kompresji. Posiada wsparcie dla wielu formatów. Obsługę programu ułatwia integracja z menu kontekstowym Windows. Choć interfejs programu wygląda ubogo, został przetłumaczony na język polski i oferuje wszystkie niezbędne funkcje.

2 / 19

BESTplayer

Obraz

Odtwarzacz filmów - za darmo

To jeden z najlepszych odtwarzaczy filmów z napisami. Oferuje spore możliwości konfiguracyjne i zaawansowany moduł do edycji napisów. Dodatkowym atutem jest funkcja automatycznego pobierania napisów do filmów i informacji o filmie z bazy IMDb. Automatyczna aktualizacja pozwoli zawsze mieć najnowszą wersję.

3 / 19

Foxit Reader

Obraz

Przeglądarka dokumentów PDF - za darmo

Pewnie wielu z was korzysta z popularnego Adobe Readera. Jednak ten program nie sprawdza się najlepiej w codziennej pracy. Dość długo się uruchamia i zajmuje sporo zasobów systemowych. Zdecydowanie lepszym wyborem jest Foxit Reader. Ta znakomita przeglądarka dokumentów stworzonych w formacie PDF jest ciekawą alternatywą dla programu Adobe Reader. Na korzyść Foxit Readera przemawiają jego niewielkie rozmiary oraz szybkość uruchamiania i otwierania dokumentów. Dzięki tej aplikacji w łatwy sposób dokonamy konwersji dokumentu PDF do pliku w postaci tekstowej.

4 / 19

GIMP

Obraz

Edycja i tworzenie grafiki - za darmo

Gimp jest darmowym programem do obróbki i tworzenia grafiki. Wielu uważa, że to darmowe narzędzie może bez problemu konkurować z komercyjnymi rozwiązaniami takimi jak Photoshop. Program umożliwia pracę na warstwach, zmianę palety kolorów, nakładanie filtrów i efektów. Aplikacja jest rozpowszechniana na licencji GNU, dzięki czemu może być i jest ona dalej rozwijana przez rzesze miłośników na całym świecie.

5 / 19

ImgBurn

Obraz

Program do nagrywania płyt - za darmo

W dobie przenośnych dysków i pamięci flash nagrywanie płyt nie jest zbyt popularne. Jednak czasem zdarza się, że potrzebujemy szybko „wypalić” jakiś nośnik. W tej sytuacji sprawdzi się ImgBurn -darmowy program do nagrywania płyt CD/DVD/HD DVD/Blu-ray. Wspiera takie formaty obrazów jak BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG i PDI. Umożliwia formatowanie oraz kasowanie płyt wielokrotnego zapisu.

6 / 19

JDownloader

Obraz

Akcelerator pobierania plików - za darmo

Ściągasz pliki z internetu? Powinieneś sprawdzić ten program. Został napisany w Javie i ułatwia korzystanie z zasobów rozmaitych serwisów hostingowych, nie tylko użytkownikom Premium, ale również tym, którzy chcą pobierać bezpłatnie. JDownloader umożliwia równoczesne pobieranie wielu plików, rozpoznawanie kodów Captcha, automatyczne wypakowywanie archiwów i wiele więcej. Ciekawostką jest obsługa stron "zabezpieczjących" linki - wklejasz tylko "zaszyfrowane" linki, a JD robi za ciebie resztę. Dodatkowo program potrafi importować pliki CCF, RSDF i DLC.

7 / 19

K-Lite Codec Pack

Obraz

Kodeki do filmów - za darmo

K-lite to bogaty zestaw kodeków. Jeśli mamy problem z odtworzeniem filmu, K-lite jest świetnym rozwiązaniem. W porównaniu z innymi pakietami, zestaw kodeków K-Lite ma kilka zalet, które wyróżniają go na tle konkurencji. Jest stale aktualizowany, a jego składniki to dobrze dobrane elementy. Jego instalacja jest bardzo prosta, a dzięki szczegółowej konfiguracji mamy możliwość indywidualnie dobrać zestaw kodeków do naszych potrzeb. Pakiet powinien przypaść do gustu zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. Warto również dodać, że producent przygotował różne wersje pakietów instalacyjnych tak, by każdy mógł wybrać to, czego naprawdę potrzebuje.

8 / 19

Aimp, Windamp, iTunes, foobar2000

Obraz

Odtwarzacze muzyki - za darmo

Wielu z nas słucha muzyki odtwarzanej na komputerze. Jednak domyślny Windows Media Player nie sprawdza się w tej roli najlepiej. Warto zainstalować program, który poradzi sobie z naszymi plikami MP3 znacznie lepiej. Tu, podobnie jak w przypadku przeglądarek internetowych, nie chcemy sugerować konkretnego rozwiązania. Jednak naszym zdaniem na uwagę zasługują programy Aimp, Winamp, iTunes i foobar2000. Poradzą sobie z wieloma formatami plików audio i pozwolą wygodnie zarządzać albumami.

9 / 19

Java

Obraz

Oprogramowanie Java umożliwia korzystanie z tzw. apletów napisanych w języku programowania Java. Dzięki niemu zyskamy możliwość uruchamiania np. poprzez przeglądarkę internetową rozmaitych aplikacji, takich jak gry i czaty internetowe. Java jest również niezbędna, by móc uruchomić np. pakiet biurowy OpenOffice.

10 / 19

Apache OpenOffice

Obraz

Pakiet biurowy - za darmo

Pakiet biurowy Microsoftu jest bardzo popularny. Jednak nie każdego stać na jego zakup. W tej sytuacji rozwiązaniem może być skorzystanie z oprogramowania Apache OpenOffice, które dostępne jest do pobrania całkowicie za darmo. W skład pakietu wchodzi: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, bazy danych, oprogramowanie do tworzenia grafiki wektorowej i prezentacji multimedialnych.

11 / 19

Mozilla Firefox, Google Chrome i Opera

Obraz

Przeglądarki internetowe - za darmo

Co prawda system Windows posiada wbudowaną przeglądarkę internetową, jednak zdaniem wielu nadaje się ona wyłącznie do pobrania alternatywnych rozwiązań. A jest w czym wybierać. Wśród polskich internautów najpopularniejsza jest Mozila Firefox, jednak Google Chrome zyskuje coraz więcej zwolenników. Opera także ma swoich stałych fanów. Nie chcemy was namawiać do wyboru konkretnego rozwiązania. Sami zdecydujcie, który program będzie dla was najlepszy. A może warto zainstalować wszystkie trzy na raz?

12 / 19

Skype

Obraz

Komunikator internetowy - za darmo

Skype to komunikator umożliwiający prowadzenie darmowych rozmów głosowych i wideo. To chyba najwygodniejsza forma komunikacji na odległość, sprawdzająca się, gdy jesteśmy daleko od domu. Wystarczy połączenie z internetem i kamerka internetowe, aby możemy rozmawiać z rodziną i znajomymi zupełnie tak, jak byśmy siedzieli obok nich.

13 / 19

Total Commander

Obraz

Menadżer plików

Co prawda Total Commander dostępny jest na licencji Shareware, ale nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu. Można go używać za darmo przez 30 dni – tyle mamy czasu, aby przekonać się o genialności tego kultowego programu. Total Commander pozwala wygodnie zarządzać plikami w systemie Windows. Posiada dwupanelowy interfejs, zbliżony do tego znanego z legendarnego Nortona Commandera. Wielu użytkowników komputerów nie wyobraża sobie codziennej pracy bez tego narzędzia.

14 / 19

TrueCrypt

Obraz

Szyfrowanie danych - za darmo

Jeśli masz jakieś pliki, które chciałbyś przed kimś ukryć, najlepszym sposobem będzie ich zaszyfrowanie. TrueCrypt to darmowe oprogramowanie umożliwiające szyfrowanie całych dysków. Główne zalety programu to możliwość tworzenia wirtualnych dysków o określonej pojemności, widzianych w systemie jak zwykłe partycje. Jest również możliwość zaszyfrowania całych dysków, partycji oraz pamięci flash USB. Szyfrowanie odbywa się automatycznie, w czasie rzeczywistym ("w locie"). Aplikacja wykorzystuje algorytmy szyfrowania takie jak: AES-256, Serpent i Twofish. Już nikt nie dobierze się do twoich tajnych plików.

15 / 19

uTorrent

Obraz

Klient sieci torrent - za darmo

Ten miniaturowy klient sieci BitTorrent posiada spore możliwościach konfiguracyjne. Pozwala na kolejkowanie zadań, ustalanie limitów prędkości, nadawanie priorytetów, itp. Interfejs programu został przetłumaczony na 50 języków świata, w tym polski. uTorrent w przeciwieństwie do wielu innych klientów torrent nie ma zbyt dużego apetytu na zasoby komputera.

16 / 19

XnView

Obraz

Przeglądarka grafiki - za darmo

Wbudowana w Windows przeglądarka fotografii nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest uboga w funkcje i nie działa zbyt szybko. Zdecydowanie lepszy jest Xnwiev. Ta ceniona przeglądarka grafiki pozwoli nie tylko szybko i wygodnie przeglądać nasze cyfrowe zdjęcia. Pozwoli także na prostą edycję zdjęć i konwertowanie plików pomiędzy różnymi formatami.

17 / 19

Adobe Flash Player

Obraz

To podstawowy dodatek dla przeglądarek internetowych, niezbędny do wyświetlania na stronach www grafiki, wideo, animacji, w tym pokazów interaktywnych oraz gier stworzonych w technologii Flash.

18 / 19

Bullzip-PDF

Obraz

Konwersja do PDF - za darmo

Bezpłatne narzędzie pozwalające na przekształcanie wszelkiego rodzaju roboczych dokumentów do formatu PDF. Po instalacji programu jest on widoczny w systemie jako drukarka, także w każdej aplikacji posiadającej funkcję drukowania, możemy z niej skorzystać. Wystarczy, że wybierzemy opcję drukowania dokumentu przy użyciu wirtualnej drukarki „BullZip”, by pojawił się interfejs umożliwiający wybranie szczegółowych parametrów konwersji.

19 / 19

Program antywirusowy

Obraz

Antywirusy - za darmo

Na koniec warto pamiętać o zainstalowaniu oprogramowania antywirusowego. Oczywiście możemy skorzystać z darmowej ochrony. Poniższy link przekieruje was do kilkunastu darmowych antywirusów.

sw/jg/sw

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (185)