Długa droga przed modelem cloud computing

Długa droga przed modelem cloud computing

04.02.2009 13:00, aktual.: 04.02.2009 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma analityczna Gartner opublikowała raport na temat przyszłości modelu biznesowego cloud computing. Wynika z niego, że usługi tego typu będą potrzebować co najmniej 7 lat, aby w pełni przyjąć się na rynku.

Mark Driver, analityk firmy Gartner, zaprezentował trzy zazębiające się etapy, w jakich ma następować przyjmowanie modelu cloud computing przez rynek. W pierwszym etapie, trwającym od 2007 do 2011 roku, model ten ma być wdrażany jedynie pionierów. Następny okres, trwający od roku 2010 do 2013 przyniesie umocnienie rynku tego typu usług. Od roku 2012, przez kolejne 3 lata, cloud computing ma stawać się powszechną usługą.

Warto przy okazji zauważyć, że popularyzacja rozwiązań opartych o cloud computing przyczyni się do zmiany postrzegania roli komputera. Do tej pory był on traktowany jako podstawowe urządzenie odpowiedzialne za przechowywanie danych użytkownika. Rozwój usług cloud computing doprowadzi do sytuacji, w której dowolny komputer stanie się jedynie narzędziem umożliwiającym użytkownikowi dostęp do danych zgromadzonych na różnych serwerach.

Model cloud computing umożliwi sięganie do danych niezależnie od platformy sprzętowej i systemowej wykorzystywanej przez użytkownika. Pozwoli również na łatwiejsze zarządzanie i dzielenie się dokumentami. Zapewni ponadto dostęp do najbardziej aktualnych prywatnych danych z każdego miejsca i z dowolnego urządzenia. Również aktualizacja oprogramowania nie będzie musiała zaprzątać głowy użytkownika. Czynności te będą bowiem wykonywane przez dostawców usług.

Mimo, że model cloud computing zaczyna dopiero pojawiać się na rynku, to już zdobył on zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zwolennicy chwalą sobie jego prostotę oraz uniwersalność, natomiast przeciwnicy obawiają się o bezpieczeństwo danych zgromadzonych na serwerach zarządzanych przez zewnętrzne firmy.

Zobacz także:
Cloud computing a bezpieczeństwo - nowe możliwości i zagrożenia - http://www.idg.pl/news/159431/cloud.computing.a.bezpieczenstwo.nowe.mozliwosci.i.zagrozenia.html
Stallman: cloud computing to głupota - http://www.idg.pl/news/168778/stallman.cloud.computing.to.glupota.html

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)