Dig Rush: pierwsza gra na receptę

Dig Rush: pierwsza gra na receptę

Dig Rush: pierwsza gra na receptę
Źródło zdjęć: © chip.pl
05.03.2015 08:32, aktualizacja: 05.07.2016 13:09

Siedzenie przed monitorem, a więc i granie w gry komputerowe nie przyczynia się do poprawy naszego wzroku. Przynajmniej tak było dotychczas. Gra Dig Rush zamierza to zmienić.

Dwa lata temu opublikowano wyniki badań, według których gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu niedowidzenia, zwanego również „leniwym okiem”. Naukowcy z McGill University w Montrealu udowodnili wtedy, że cierpiącym na to schorzenie pomaga popularny Tetris.

Całą sprawą zainteresowało się studio Ubisoft, które nawiązało współpracę z naukowcami z Uniwersytetu McGill oraz startupem Amblyotech. Jego założyciele twierdzą, że odkryli nowy, innowacyjny skuteczny sposób na leczenie leniwego oka za pomocą gier komputerowych. Przekonali do tego francuskiego producenta i wydawcę, a owocem ich współpracy jest gra Dig Rush.

Grę uruchamia się na tablecie, a siedzący w okularach 3D pacjent ćwiczy zarówno zdrowe jak i chore oko. Dzięki zastosowaniu okularów do każdego oka mogą trafiać obrazy o innym stopniu kontrastu, "ucząc" organy właściwej współpracy. W efekcie, po odpowiednim czasie spędzonym na grze, poprawia się ogólna zdolność widzenia pacjenta.

Obraz
© (fot. AFP)

Informacje te są o tyle optymistyczne, że dotychczasowe metody leczenia niedowidzenia - wśród których najpopularniejsza polega na zakładaniu przepaski na oko - nie są zbyt skuteczne, a ich działanie wymaga długiego czasu. Problemem jest również często niechęć dzieci do ciągłego noszenia opaski. Z grą komputerową raczej nie będzie takiego problemu.

Wstępne testy gry, w których wzięło udział 200 osób dotkniętych niedowidzeniem wypadły bardzo pozytywnie. U 90 proc. badanych (czyli u 180 osób) zanotowano znaczącą poprawę wzroku. Niemniej ważnym jest też fakt, że nowy sposób terapii działa na osoby dorosłe – tradycyjna metoda leczenia leniwego oka nie może pochwalić się tym samym. Wyniki badań pokazują jeszcze jeden pozytywny wpływ gry - poza leczeniem leniwego oka poprawia ona zdolność widzenia trójwymiarowego.

I w ten właśnie sposób Dig Rush może być pierwszą grą komputerową, polecaną oficjalnie przez lekarzy. Ciekawe, czy polski NFZ planuje refundować jej zakup z Uplay.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Xiaomi Yi: lepsza i tańsza od GoPro Hero?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)