Deutsche Telekom kupi Sprint Nextel?

Deutsche Telekom kupi Sprint Nextel?

Deutsche Telekom kupi Sprint Nextel?
Źródło zdjęć: © Sprint Nextel
15.09.2009 12:06, aktualizacja: 15.09.2009 13:47

Deutsche Telekom poważnie zastanawia się nad zakupem trzeciej co do wielkości amerykańskiej sieci komórkowej - Sprint Nextel. W tym celu zwrócił się on do analityków Deutsche Banku, którzy mieliby ocenić koszt i opłacalność takiej
decyzji.

Sprint Nextel jest trzecim co do wielkości operatorem komórkowym w USA, natomiast T-Mobile - czwartym. Ich połączenie oznaczałoby powstanie podmiotu, który realnie mógłby się zbliżyć do drugiej co do wielkości sieci w Stanach - AT&T - która obsługuje około 78,2 mln klientów.

Połączenie obydwu sieci umożliwiłoby skuteczniejszą konkurencję nie tylko względem większych rywali, ale również tych mniejszych, na rzecz których T-Mobile traci sporą liczbę klientów. Główną tego przyczyną jest bardziej elastyczna polityka cenowa mniejszych sieci, na którą duży T-Mobile nie może sobie pozwolić.

Jeśli doszłoby do połączenia obydwu sieci, to może to oznaczać spore wydatki dla Deutsche Telekomu. W ciągu ostatniego roku inwestycje na rozbudowę jej amerykańskiej sieci sięgnęły 1 mld dolarów, jednak zakup Sprinta wiązałby się również z koniecznością integracji obydwu operatorów, których sieci działają w oparciu o różne technologie. Proces ten z pewnością udałoby się uprościć wraz z przejściem na technologię 4G (LTE).

Decyzja o zakupie sieci Sprint wiązałaby się z koniecznością dofinansowania niemieckiego operatora. Fundusze miałyby pochodzić od akcjonariuszy, w tym również od państwa niemieckiego, które posiada 32% udziałów w operatorze narodowym.

Wszyskie zainteresowane strony odmówiły komentarza w tej sprawie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)