Dell przenosi się do Polski

Dell przenosi się do Polski

Dell przenosi się do Polski
Źródło zdjęć: © IDG
08.01.2009 13:02

Dell w ciągu najbliższego roku przeniesie
produkcję komputerów z irlandzkiego Limerick m.in. do Łodzi -
poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Dell w Polsce Rafał
Branowski.

Część produkcji z Irlandii zostanie przeniesiona także do zewnętrznych partnerów, produkujących dla klientów z regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA). Dell nie chce jednak ujawnić nazw tych firm.

Z informacji Della wynika, że przeniesienie produkcji będzie się odbywało stopniowo w 2009 roku. Jest to część planu mającego przynieść 3 miliardy dolarów oszczędności.

_ Jest to trudna decyzja, ale niezbędna w celu zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku i poprawy satysfakcji klientów w regionie _ - uważa wiceprezydent Dell ds. operacyjnych i produkcji w regionie EMEA, Sean Cockery.

Obraz
© (fot. IDG)

Dell spodziewa się redukcji zatrudnienia w Limerick o około 1900 osób w ciągu następnych 12 miesięcy. Pierwsi pracownicy opuszczą firmę w kwietniu, a ostateczne przeniesienie produkcji ma nastąpić w styczniu 2010 roku. Zwalniani pracownicy otrzymają atrakcyjne odprawy oraz pomoc w znalezieniu nowej pracy.

Dla łódzkiej fabryki Della oznacza to zwiększenie produkcji i wzrost zatrudnienia.
_ Będzie to oznaczało także powiększenie asortymentu produkowanego w Łodzi. Dotąd produkowaliśmy tylko notebooki, a po procesie przeniesienia produkcji będziemy także produkować desktopy i serwery _ - powiedział PAP Branowski.

Nie chciał ujawnić, o ile może zwiększyć się zatrudnienie w łódzkiej fabryce. Obecnie pracuje w niej ok. 1800 osób.
_ O tym jeszcze nie mówimy. W tej chwili dopiero będą zawiązywane sztaby, które będą opracowywały szczegółowy plan przeniesienia produkcji _- dodał.

Według niego, wielkość i ewentualny wzrost produkcji uzależniony będzie od zamówień.

Pracownicy Dell w Limerick będą nadal koordynować produkcję, logistykę i zaopatrzenie w regionie EMEA oraz zajmować się projektami z zakresu rozwoju produktów i inżynierii przemysłowej. Global Innovation Solutions Centre oraz EMEA Command Centre pozostaną w Limerick. Dell utrzyma również działy sprzedaży, marketingu i wsparcia technicznego znajdujące się w Cherrywood w okolicach Dublina.

Fabrykę komputerów Dell uruchomiono w Łodzi pod koniec stycznia 2008 r. Był to drugi, po Irlandii, zakład Della w Europie. Łódzki zakład ma powierzchnię ponad 35 tys. mkw. Jego budowa kosztowała 200 mln euro.

Dell jest globalnym dostawcą komputerów, zajmuje 34. miejsce na liście Fortune 500.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)