Dania zaczyna walkę z Facebookiem

Dania zaczyna walkę z Facebookiem

Dania zaczyna walkę z Facebookiem
Źródło zdjęć: © Free for Commercial Use / flickr.com / CC
23.07.2013 12:30, aktualizacja: 23.07.2013 15:07

Duńscy politycy chcą ograniczyć wpływ, jaki Facebook wywiera na debatę publiczną, kontrolując i blokując niektóre publikowane w tym serwisie treści. Mówiąc prościej: duńscy politycy chcą przejąć rolę administratorów i moderatorów Facebooka.

- _ Wartości tego medium są niezgodne z tradycyjnymi duńskimi wartościami, takimi jak wolność słowa _ - mówi Mogens Jensen, który pełni rolę rzecznika rządzącej Partii Socjaldemokratycznej ds. kultury i mediów. Jensen również był pierwszym politykiem, który zainteresował się zakazem publikowania rozbieranych zdjęć na Facebooku.

Chodzi tu konkretnie o wpis jednego z duńskich polityków, który zawierał m. in okładkę książki o hipisach, na której widać kilka nagich przedstawicieli pokolenia dzieci kwiatów. Kolejnym przypadkiem, który stał się katalizatorem do debaty na temat wpływu Facebooka na życie publiczne i polityczne Danii było zablokowanie konta założycielce Duńskiej Partii Ludowej Pii Kjaersgaard po tym, jak ta nazwała na swoim profilu urzędującą premier Helle Thorning-Schmidt „głupią i naiwną”.

Co dalej z brakiem wolności słowa na Facebooku? Osobiście nie wydaje mi się, żeby gigant z USA zbytnio przejął się działaniami duńskich polityków, którzy najchętniej sami przejęliby obowiązki dotychczasowych moderatorów Facebooka. W duńskim parlamencie pojawiają się też głosy mówiące, że nie tylko należy stworzyć przepisy dotyczące mediów społecznościowych, należy je też wprowadzić na terenie całej Unii Europejskiej. I to jak najszybciej.

Można też stwierdzić, że nikt nie zmusza Duńczyków do korzystania z Facebooka, jednak w dzisiejszych czasach trudno byłoby znaleźć lepsze narzędzie do masowej komunikacji, co z pewnością przydaje się politykom, organizacjom społecznym i innym osobom publicznym.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Dziś premiera telefonu Ubuntu Edge! Mamy zdjęcia"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)