Czytnik e-booków. Kindle, a może coś innego

Czytnik e‑booków. Kindle, a może coś innego

Czytnik e-booków. Kindle, a może coś innego
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
28.10.2019 12:43, aktualizacja: 28.10.2019 13:16

Wbrew przewidywaniom książka papierowa wciąż ma się dobrze, nie znaczy to jednak, że czytniki tracą swoją popularność. Możliwość zebrania wielu książek w jednym miejscu, szybki dostęp do bogatych zbiorów i częściowe dostosowanie tekstu do swoich upodobań to największe zalety czytników.

Na rynku można znaleźć wiele firm, które produkują czytniki różniące się od siebie rozmiarem, typem ekranu oraz możliwościami odtwarzania i edycji określonych plików. Jeśli chcesz mieć pewność, że sprzęt będzie odpowiadać wszystkim twoim wymaganiom, zastanów się dobrze nad tym, jak będziesz z niego korzystać.

Czytniki a tablety

Niektórzy zamiast profesjonalnych czytników używają smartfonów i tabletów oraz aplikacji, które pozwalają na odtwarzanie plików w formacie EPUB, MOBI czy PDF. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim tablet bądź smartfon zawsze będzie emitować światło, nawet przy ustawieniu najniższej jasności. Dodatkowo niewielkie smartfony wymuszają na użytkowniku czytanie bardzo drobnych liter.

Obsługiwane przez każdego smartfona pliki PDF to najprościej mówiąc książki skopiowane do wersji cyfrowej w stosunku jeden do jednego. Możesz powiększać i pomniejszać tekst, ale jest on odgórnie podzielony na strony, których ustawienia nie da się zmienić. Czytanie powiększonego tekstu wiąże się więc z nieustannym przesuwaniem tekstu w prawo i w lewo, tak by doczytać każdą linijkę.

Czym różnią się czytniki poszczególnych firm?

O ile poszczególne modele w obrębie danej marki nie różnią się zbytnio od siebie, to różnica między czytnikami osobnych firm może być kolosalna. Przed zakupem warto zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy wybrany przez nas czytnik ma menu w języku polskim. Czytniki firmy Kindle nie mają polskiego menu, w przeciwieństwie do InkBooków czy PocketBooków. Obecnie bariera językowa nie jest problemem, jeśli jednak planujesz zakup urządzenia na prezent, warto upewnić się, czy obdarowywana osoba nie będzie miała problemu z obsługą sprzętu w obcym języku.

Obraz
© flickr.com | kodomut.com

Zwróć również uwagę na obsługę urządzenia. Choć większość nowoczesnych modeli wyposażono w ekran dotykowy, to wciąż można znaleźć urządzenia z wbudowanymi przyciskami do zmieniania stron.

Wygoda przede wszystkim

Tymczasem czytniki obsługujące formaty MOBI i EPUB pozwalają na dowolne dopasowywanie treści do potrzeb i upodobań użytkownika. Przy każdorazowej zmianie wielkości liter plik dopasowuje się do wielkości ekranu i dzieli na strony, które wyświetlają się na nim w całości. Nie musisz przesuwać palcem na prawo i lewo, jednym kliknięciem zmienisz stronę.

Dodatkowo czytniki wykonane są w technologii E Ink, w której ekran składa się z milionów mikrokomórek, których średnica jest zbliżona do ludzkiego włosa. Każdą z nich wypełniono białym i czarnym atramentem o przeciwnym ładunku elektrycznym. Impuls trafiający do komórki sprawia, że pigment w jednym kolorze unosi się ku górze, a drugi opada na dno. W efekcie piksel zmienia kolor na czarny bądź biały w zależności od tego, jak ma wyglądać strona.

Obraz
© flickr.com | Sergey Galyonkin

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Najważniejszym elementem czytnika jest jego ekran i to na nim warto skupić się w pierwszej kolejności. Im będzie szerszy, tym więcej tekstu będziesz w stanie zmieścić i większy będzie komfort czytania. Jako że czytniki nie emitują własnego światła, warto kupić sprzęt z podświetlanymi krawędziami bądź postawić na klasyczny model i dokupić do niego doczepianą lampkę.

Pamiętaj również, że nie każdy czytnik jest wyposażony w ekran dotykowy. Tyczy się to szczególnie starszych modeli. Jeśli lubisz zaznaczać określone fragmenty tekstu i zapisywać cytaty na marginesach książek, lepiej będzie zaopatrzyć się w model dotykowy, który umożliwi komfortowe wprowadzanie zmian.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)