Czysty telewizor krok po kroku

Czysty telewizor krok po kroku

Czysty telewizor krok po kroku
Źródło zdjęć: © Fotolia | Edler von Rabenstein
01.06.2016 17:47

Telewizory to delikatne urządzenia, o które powinniśmy specjalnie dbać. Największym ich wrogiem jest kurz. Oczywiście możemy i należy z nim regularnie walczyć. Sprawdź jak w bezpieczny sposób wyczyścić swój sprzęt.

Jeśli nasz telewizor jest zakurzony lub pokryty smugami, warto poświęcić chwilę na wyczyszczenie ekranu urządzenia. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ nowoczesne telewizory, w odróżnieniu od urządzeń kineskopowych, nie są przystosowane do przecierania zwykłymi ścierakami czy ręcznikami papierowymi. Poniżej przygotowaliśmy małą ściągawkę, krok po kroku, jak odpowiednio zadbać o telewizory LCD.

Krok 1

Koniecznie zaopatrz się w ściereczkę z mikrofibry. Zwykle otrzymujemy ją w zestawie, kupując telewizor. Jeśli jej nie dostałeś, bez problemu kupisz w salonie optycznym czy w sklepie elektronicznym. Materiał ten idealnie zbiera wszelkie osiadające na powierzchni drobinki i dobrze oczyszcza przedmioty z kurzu. Ponadto nie pozostawia na przedmiotach nitek ani włosków. W żadnym wypadku do przecierania ekranu urządzenia nie używaj zwykłych ścierek, ręczników papierowych ani chusteczek higienicznych, ponieważ grozi to porysowaniem powierzchni.

Krok 2

Odłącz telewizor od prądu i poczekaj aż ekran będzie zimny. Spryskaj dokładnie szmatkę z mikrofibry specjalnymi środkami czystości, które możesz kupić w postaci sprayu lub płynu. Następnie delikatnie przetrzyj matrycę. Ważne, żeby w czasie wycierania wykonywać zdecydowane ruchy w jednym kierunku. Staraj się, by nie trzeć zbyt mocno ani nie naciskać na ekran. Może to spowodować jego uszkodzenie np. wypalenie pikseli. Co ciekawe, na rynku znajdziesz również gotowe, nasączone ściereczki do czyszczenia ekranu od około 1. zł za opakowanie. Mają one działanie antystatyczne i nie pozostawiają smug.

Krok 3

Oprócz ekranu telewizora, wyczyść również całe urządzenie. Kurz wpływa na działanie oraz nagrzewanie się sprzętu. Dzięki regularnemu przecieraniu całego odbiornika, możesz mieć pewność, że wydłuży się okres jego działania, ale również zapobiegnie to wielu usterkom.

Domowy sposób na czysty telewizor

Telewizor możesz również wyczyścić, jeśli skorzystasz z produktów dostępnych w domu. Dzięki wodzie destylowanej (pozbawionej soli mineralnych) wymieszanej z octem w proporcji 1:1. bez problemu usuniesz wszelkie zabrudzenia. Delikatnie zwilż szmatkę z mikrofibry i przetrzyj ekran. Na koniec wytrzyj powierzchnię suchą szmatką.

Niektórzy do czyszczenia ekranu używają płynu do mycia okien. Jednak w tym przypadku szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na jego skład. Płyn musi być pozbawiony alkoholu oraz acetonu, ponieważ to może uszkodzić ekran. Oczywiście, tak jak i w poprzednich przypadkach, ostrożnie przecieraj telewizor ściereczką z mikrofibry, a następnie wycieraj suchą szmatką.

Czego nie używać do czyszczenia telewizorów?

Przede wszystkim nie należy używać środków tłustych, z alkoholem, amoniakiem, acetonem, chlorkiem metylu czy kwasem etylu. Zwróć również uwagę na etykiety na każdym produkcie, którego użyjesz do czyszczenia telewizora. Dzięki temu będziesz mieć pewność, czy jest to odpowiednia substancja do tego rodzaju sprzętu.

_ Źródło: lifehacker / sposobnawszystko _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)