Czołgi Abrams w Polsce. Mariusz Błaszczak podał termin

Czołgi Abrams w Polsce. Mariusz Błaszczak podał termin
Źródło zdjęć: © MON
Konrad Siwik

07.10.2021 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem poinformował, że pierwsze czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że szef resortu wybrał się wizytą do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina. Wspólnie przedyskutowali kluczowe kwestie dotyczące polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej. Podczas rozmowy nie zabrakło poruszenia tematu czołgów Abrams.

"Rozmowa miała charakter konkretny. Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnianiu relacji polsko-amerykańskich, o wyposażeniu Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne, gdyż buduje interoperacyjność między siłami amerykańskimi i polskimi. Jeszcze pod koniec tego miesiąca sekretarz Wojsk Lądowych USA przyleci do Polski. Będziemy omawiać szczegóły. Wszystko wskazuje na to, że pierwsze czołgi Abrams już w przyszłym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego" – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Gwoli przypomnienia Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało w lipcu, że kupi 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams. Nowoczesne pojazdy w wersji SEPv3 mają znaleźć się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Niestety, to może wcale nie być dobre dla Polski.

Tymczasem modernizacja Abramsów nie przeszła bez echa w Moskwie, która – według zapowiedzi rosyjskich mediów – rozwija technologię, mogącą przeciwstawić się tego typu czołgom.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (120)