Czarne chmury nad Intelem

Czarne chmury nad Intelem

23.01.2009 14:31, aktual.: 23.01.2009 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W wewnętrznym komunikacie rozesłanym do pracowników, do którego dotarła agencja Bloomberg, szef Intela informuje o możliwości poniesienia przez firmę straty netto w bieżącym kwartale. Jednak w obliczu panujących obecnie nieprzewidywalnych warunków Paul Otellini zastrzegł, że jeszcze za wcześnie na definitywne rozstrzygnięcia, używając przy tym zwrotu "too close to call", który jest np. stosowany podczas przeliczania wyników wyborów na prezydenta USA w sytuacji, kiedy w danym stanie nie można jeszcze ostatecznie wskazać zwycięzcy.

W ostatnim tygodniu Intel ujawnił swoje wyniki za czwarty kwartał 200. bez podawania zwyczajowej prognozy na następne trzy miesiące. Otellini stwierdził, że coś takiego zdarzyło się po raz pierwszy w czasie jego 34-letniej obecności w firmie. Jedynie dla "celów wewnętrznych" koncern założył osiągnięcie w pierwszym kwartale tego roku obrotów na poziomie 7 miliardów dolarów, co oznaczałoby 28-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym kwartałem w ubiegłym roku.

Obraz
© (fot. Intel)

"Nie będzie tak, że obudzimy się za sześć miesięcy i wszystko znowu będzie dobrze", napisał Otellini do swoich pracowników i zapowiedział oszczędności w obszarze szczególnych wydatków. Zgodnie z tym założeniem tylko wybrane wakaty będą na nowo obsadzane. Szef Intela otrzymał e-maile od pracowników, w których piszą, że wolą zaakceptować obniżkę pensji, niż żeby oni sami bądź ich koledzy mieli stracić pracę: "Każdy dolar się liczy".

Jeśli Intel rzeczywiście zanotuje stratę netto w tym kwartale, będzie to pierwszy taki przypadek od 8. kwartałów. Według informacji agencji Bloomberg analitycy szacują, że Intel zanotuje zysk na poziomie 228,9 miliona dolarów. W ubiegłym kwartale zysk spadł aż o 90 procent do poziomu 234 milionów dolarów. Tylko z powodu spadku wartości udziałów w specjalizującej się w rozwiązaniach WiMAX firmy Clearwire Intel zanotował stratę w wysokości 1 miliarda dolarów.
wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)