Czarna kropka niebezpieczna dla smartfona

Czarna kropka niebezpieczna dla smartfona

Czarna kropka niebezpieczna dla smartfona
Źródło zdjęć: © flickr.com
Michał Prokopowicz
05.06.2018 16:36, aktualizacja: 18.06.2018 16:36

Choruje na nią iMessage, Facebook Messenger, WhattsApp, iOS i Android to tzw. "bomba unicode" czyli specjalny znak, którego system lub program nie potrafi przetworzyć.

Zanim przerażeni porzucicie smartfony i wrócicie do telefonów stacjonarnych to warto nadmienić, że owa „bomba” nie jest, aż tak groźna. Smartfon może się zawiesić, a aplikacja zamknąć… choć na pierwszy rzut oka może to wyglądać dużo poważniej.

W kodzie czarnej kropki zaszyta jest sekwencja niemal 2000 niewidzialnych znaków, która odpowiada za określenie kierunku pisania tekstu czy to od lewej do prawej badź odwrotnie.
Żeby zobaczyć wszystkie znaki wiadomości, należy przekonwertować ją na HTML, wtedy da się zaobserwować z czym mamy do czynienia.
Co ważne, czarna kropka nie zawiesza telefonu na poziomie dostarczenia wiadomości tylko po zaznaczeniu lub po kliknięciu w nią. Dopiero wtedy uruchamia się cała sekwencja, z którą system nie jest w stanie sobie poradzić.

Remedium na te problemy może być czekanie na aktualizacje, w przypadku przeglądarek używanie Google Chrome, który jest odporny na tego typu atak oraz co najważniejsze zdrowy rozsądek. A co za tym idzie, nieodbieranie wiadomości od nieznajomych co w przyszłości może nas uchronić przed wieloma tego typu zagrożeniami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)