Cyberprzestępcy atakują szukających pracy

Cyberprzestępcy atakują szukających pracy

Cyberprzestępcy atakują szukających pracy
24.02.2009 19:30, aktualizacja: 25.02.2009 09:07

Według informacji firmy Symantec, internetowi przestępcy coraz chętniej wykorzystują kryzys finansowy do własnych działań. Tym razem podszywają się pod agencje pracy i rozsyłają wiadomości, w których informują o odrzuceniu kandydatury przez potencjalnego pracodawcę. Odbiorca emaila może obejrzeć kopię swojego CV, która tak naprawdę jest wirusem Hacktool.Spammer.

Firma Symentec odkryła niedawno znaczną liczbę wiadomości rozsyłanych przez rzekome agencje pośrednictwa pracy. W e-mailu adresat dowiaduje się o odrzuceniu jego kandydatury przez potencjalnego pracodawcę, natomiast w załączniku może obejrzeć kopię swojego CV. Jak się okazało, pod agencje rekrutacyjne podszywają się cyberprzestepcy, a załączony plik o nazwie "kopia CV.zip" tak naprawdę zawiera wirusa Hacktool.Spammer, który umożliwia rozsyłanie spamu do wszystkich osób z listy kontaktów adresata.

Mayur Kulkarni z firmy Symantec napisał na blogu Security Response Blog: "Trudno ignorować e-maile z agencji pracy. Ze szczególną ostrożnością należy podchodzić do tych, które zawierają pliki z rozszerzeniem .exe. Każda taka wiadomość powinna być dla użytkownika podejrzana, przede wszystkim jeśli pochodzi od nieznanego nadawcy".

Innym sposobem działania oszustów jest rozsyłanie spamu, którego zadaniem jest potwierdzenie korzystania z konta pocztowego. W tym celu internetowi przestępcy rozsyłają wiadomości z kilkoma odnośnikami do ciekawych artykułów, czy ofert pracy. Jeżeli odbiorca kliknie na taki link, albo wybierze opcję "Anuluj", jego adres trafia do bazy, która jest wykorzystywana do rozsyłania kolejnego spamu.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)