Crackerzy domagają się 10 mln USD za bazę danych chorych osób

Crackerzy domagają się 10 mln USD za bazę danych chorych osób

Crackerzy domagają się 10 mln USD za bazę danych chorych osób
05.05.2009 14:35, aktualizacja: 05.05.2009 14:57

Zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów cyberprzestępcom udało się wykraść dane 8 milionów amerykańskich pacjentów z serwera projektu Virginia Prescription Monitoring Program. Podmieniono stronę główną usługi WWW i zamieszczono na niej żądanie okupu. Wspomniany system używany jest do monitorowania procesu wystawiania recept na silne leki przeciwbólowe, np. bazujące na opiatach, i ma na celu ochronę ludzi przed nadużywaniem tych środków.

Zgodnie z opinią Briana Krebsa z "The Washington Post" przestępcy w nieznany sposób uzyskali dostęp do bazy danych, której wszystkie rekordy zastąpili zaszyfrowanymi odpowiednikami. Serwis Wikileaks opublikował kopię żądania pozostawionego przez crackerów:

I have your shit! In my possession, right now, are 8,257,37. patient records and a total of 35,548,087 prescriptions. Also, I made an encrypted backup and deleted the original. Unfortunately for Virginia, their backups seem to have gone missing, too. Uhoh :(For $10 million, I will gladly send along the password.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Co można przetłumaczyć jako:

Mam Wasze badziewie! W moim posiadaniu jest teraz 8 25. 378 kart pacjentów i w sumie 35 548 087 recept. Zrobiłem ich zaszyfrowaną kopię i skasowałem oryginał. Na nieszczęście dla Virginii wydaje się, że kopie zapasowe bazy też przepadły. Uuu :( Za 10 milionów dolarów chętnie wyślę je razem z hasłem.

Serwer projektu nie jest w tej chwili dostępny. Departament Zdrowia stanu Virginia wydał oświadczenie, w którym można przeczytać, że w sprawę zaangażowano już śledczych i przedstawicieli władz.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)