Coraz więcej złośliwego oprogramowania na komórki

Coraz więcej złośliwego oprogramowania na komórki

Coraz więcej złośliwego oprogramowania na komórki
17.02.2009 17:30, aktualizacja: 18.02.2009 10:31

Firma McAfee, zajmująca się m.in. tworzeniem oprogramowania antywirusowego, poinformowała, że w ostatnim roku nastąpił znaczny wzrost liczby zaatakowanych oraz zainfekowanych telefonów komórkowych. Według niej ilość praktycznie każdego rodzaju ataków wzrosła co najmniej dwukrotnie.

McAfee zaprezentował właśnie coroczny raport dotyczący bezpieczeństwa telefonów komórkowych. Według niego w ubiegłym roku ponad połowa producentów telefonów zanotowała przypadki ataków złośliwego oprogramowania na swoje telefony. W tym czasie znacznie wzrosła liczba ataków praktycznie we wszystkich ich kategoriach. Wśród nich znalazły się działania niezgodne z prawem, które ograniczały funkcjonalność telefonu, wykradały poufne dane użytkowników czy powodowały niestabilność sieci radiowej operatora. Wzrost aktywności takich działań był co najmniej dwukrotny.

Wzrosła również liczba aplikacji oraz treści tworzonych przez osoby i podmioty zewnętrzne, które powodowały między innymi niestabilne działanie telefonów czy nawet ich wyłączenie. Do takich przypadków doszło m.in. kilka tygodni temu, kiedy to dwie z aplikacji dostępnych na platformie Android Market, przeznaczonej dla telefonów pracujących pod kontrolą systemu Android, powodowały usunięcie danych użytkownika znajdujących się w pamięci telefonu. Do momentu usunięcia ich z oferty mogły one zostać pobrane nawet kilkadziesiąt tysięcy razy.

Według raportu coraz większa liczba producentów widzi konieczność stosowania dodatkowego zabezpieczenia telefonu przez jego użytkownika.

Wzrost przeprowadzanych ataków na telefony komórkowy jest w dużej mierze winą dostawców rozwiązań. Dążą oni bowiem do tworzenia coraz łatwiejszych w obsłudze i coraz bardziej przyjaznych użytkownikowi usług zapominając przy tym, że mogą być one również wykorzystywane przeciwko nim.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)