Computex 2010: czytnik e-booków i smartfony Acera

Computex 2010: czytnik e‑booków i smartfony Acera

Computex 2010: czytnik e-booków i smartfony Acera
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
02.06.2010 14:20, aktualizacja: 02.06.2010 15:04

Podczas Computexu Acer zaprezentował między innymi smartfon Stream z Androidem na pokładzie. Urządzenie parametrami zbliżone jest do modeli Nexus One i HTC Desire, w związku z tym wiadomo już, że nie będzie ono tanie.

Acer Stream ma efektownie odwzorowujący kolory ekran AMOLED o przekątnej 3,7 cala i rozdzielczości 800×40. pikseli. Procesor smartfonu pochodzi od firmy Quallcomm i działa z szybkością 1 GHz, jest on więc wystarczająco szybki do odtwarzania filmów w jakości 720p. Cechą szczególną Acer Stream jest to, że może on wyświetlać filmy za pośrednictwem złącza Mini HDMI na ekranie telewizora. Obecnie urządzenie ma na pokładzie zainstalowany system Android 2.1 i nic na razie nie wiadomo na temat późniejszej aktualizacji do wydania 2.2 mobilnego OS-u. Acer nie chce także ujawnić cen ani daty premiery produktu w Europie.

Obraz
© Acer Stream: soczyste kolory i pasek Home App, do którego trzeba się przyzwyczaić (fot. heise-online.pl)

Mieliśmy okazję zapoznać się nieco ze smartfonem Acera podczas targów. Stream robi dobre wrażenie: reaguje szybko, ekran pokazuje soczyste kolory. Producent zainstalował interfejs niespotykany wśród znawców Androida, który w jednej trzeciej dolnej części ekranu wyświetla osiem ikon programów, mając przy tym możliwość podglądu zdjęć, muzyki, filmów albo uruchomionych programów. Ponadto Acer zaprezentował w wersji Ferrari inny smartfon klasy średniej z Androidem, a mianowicie Liquid. Od testowanego w marcu modelu Liquid S10. różni się on kolorem obudowy i wersją OS-u: zamiast 1.6 mamy tu do dyspozycji wersję 2.1. Dodatkowo w interfejsie GUI systemu umieszczono elementy grafiki związane z Ferrari. Przygotowano także pasujący do smartfonu kolorystycznie zestaw słuchawkowy Bluetooth.

Obraz
© Konkurent dla Kindle'a ze stajni Acera: Limuread L60. (fot. heise-online.pl)

Acer chce zdobyć przyczółki w sektorze czytników e-książek. LumiRead 60. przypomina pod względem koncepcji urządzenie Kindle firmy Amazon: 6-calowy ekran wykorzystujący technologię E-Ink, pod nim niewielka klawiatura i kilka przycisków do sterowania, całość zamknięta w płaskiej i gustownej, aluminiowej obudowie. Wersja z interfejsem WLAN waży 250 gramów, a ta z UMTS-em o 35 gramów więcej. Czytnik kodów kreskowych na tylnej stronie urządzenia odczytuje kody ISBN książek w papierowych wydaniach, a następnie może odsyłać do ich cyfrowych wersji. Czytnik ma się najpierw pojawić w pięciu europejskich krajach, również z tego powodu, że silna konkurencja w postaci Kindle'a firmy Amazon i Nooka księgarni Barnes & Noble jest tam praktycznie nieobecna – powiedział szef produktów IT Jim Wong w wywiadzie dla agencji informacji finansowej Bloomberg.
Producent nie zdradza na razie ceny i terminu rynkowego debiutu, ale pewne szczegóły mają być ujawnione jeszcze w czerwcu.

Jeśli chodzi o tablety, to Acer nie miał właściwie nic do pokazania. Prezes firmy Gianfrannco Lanci podczas prelekcji Intela na krótko wszedł na scenę, pochwalił MeeGo, ale nie omieszkał też wspomnieć, że w grę wchodzą i inne systemy operacyjne dla tabletów i netbooków. Następnie Lanci pokazał pozbawioną wszelkich funkcji atrapę i przedstawił ją jako przyszły tablet – ale nie wyglądał przy tym na zbyt pewnego siebie.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)