Computex 2009: druga premiera platformy Nvidia Tegra

Computex 2009: druga premiera platformy Nvidia Tegra
Źródło zdjęć: © IDG.pl

02.06.2009 17:00, aktual.: 03.06.2009 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Netbooki i urządzenia typu handheld wykorzystujące platformę Tegra trafią do sprzedaży pod koniec 2009 roku - zapowiada Nvidia.

Technologia ma już swoją drugą premierę na Computeksie (pierwsza miała miejsce na ubiegłorocznych targach). W tym roku jednak zainteresowanie budzi już nie sam układ, ale korzystający z niego sprzęt. Producenci przedstawili na targach 1. działających modeli urządzeń (Nvidia informuje, że łącznie opracowywanych jest 20 takich produktów). Na Computeksie wystawiono takie urządzenia jak netbooki CN88 (Compal Communications), Rainbow (Inventec), ViewBook N910 (Mobinnova), Vivid (Pegatron), M5 (Wistron) oraz tablety Mabo (Mobinnova) i Ultra (ICD). Przedstawiciele Nvidii powiedzieli, że cena rynkowa MID-ów (mobile internet devices) z Tegrą powinna oscylować w granicach 200 dolarów.

Obraz
© Tablet ICD Ultra wykorzystujący technologię Nvidia Tegra (fot. IDG.pl)

Platforma Tegra to procesor Arm współpracujący z układem do obróbki grafiki Nvidii i dekoderem wideo. Największe zalety Tegry to niewielkie rozmiary (płyta główna integrująca niemal wszystkie niezbędne komponenty jest nieco większa niż "listek" gumy do żucia) oraz energooszczędność - platforma zużywa mniej niż 0,5 wata, dzięki czemu urządzenie może pracować przez wiele godzin, nawet przy aktywnym połączeniu z sieciami Wi-Fi bądź 3G.

Co ciekawe, chociaż komputerów z Tegrą nie ma jeszcze w sprzedaży, Nvidia zapowiada już kolejny etap rozwoju tej technologii. W 2010 r. zobaczymy układy Tegra II, przewyższające pierwszą generację pod względem mocy obliczeniowej procesora, ilości pamięci oraz jeszcze dalej idącej obniżki zużycia energii.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)