Co to jest chmura prywatna?

Co to jest chmura prywatna?

Co to jest chmura prywatna?
Źródło zdjęć: © chip.pl
18.01.2012 09:55

Dzięki chmurze prywatnej zyskuje się korzyści wynikające z chmury publicznej - włączając w to samoobsługę, skalowalność i elastyczność - przy zachowaniu dodatkowej kontroli i personalizacji za sprawą dedykowanych zasobów.

Niezależnie, czy tworzysz własne centrum danych, czy wykorzystujesz hosting w zewnętrznej serwerowni, prywatna chmura zapewni skalowalność i elastyczność niezbędną do zmiany sposobu dostarczania usług biznesowym użytkownikom.

Prywatna chmura ma zazwyczaj następujące cechy:

Pula zasobów. W chmurze prywatnej zasoby tworzą wspólna pulę dla wszystkich jednostek biznesowych, aby zwiększyć efektywność i wykorzystać efekt większej skali. Umożliwiając współdzielenie zasobów przez wielu użytkowników, dział IT może osiągnąć większą utylizację zasobów i lepszą efektywność wykorzystania infrastruktury.

*Elastyczność. *Znajdujące się we wspólnej puli zasoby przydzielonej do poszczególnych usług mogą być automatycznie rozszerzone lub ograniczone. To oznacza, że usługi IT mogą być szybko skalowane w górę lub w dół, by spełnić oczekiwania użytkowników biznesowych.

Samoobsługa. W środowisku cloudowym zarówno użytkownicy, jak i dostawcy usług, konfigurują i zarządzają usługami IT poprzez interaktywny portal lub system, który pozwala na automatyczne przydzielanie usług.

Kontrola i personalizacja. Prywatna chmura jest zbudowana na zasobach przeznaczonymi wyłącznie dla danej firmy czy organizacji. Dzięki temu można sprawować większą kontrolę na architekturą cloudową i personalizować ją w zależności od potrzeb.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Czarna skrzynka w samochodzie"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)